HABERLER

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Virgina Kalkınma Ajansı Heyeti Ziyareti


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO), Oda üyelerinin dış pazarlarda daha güvenli ve doğru bir şekilde yer alabilmeleri için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından birçok yabancı heyetleri Manisa’da ağırlayan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Virgina Kalkınma Ajansı heyetini ağırladı.


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası’nda ABD Virginia Ekonomi ve Kalkınma Ajansı Avrupa Direktörü Mrs Antje Abshof, Ekonomi Geliştirme Direktörü Ms Corrie Bobe, Chesterfield Vilayeti Proje Müdürü Mr. Matt Mclaren’in katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda ABD-Türkiye ticari ilişkileri, ABD’de yatırım yapmayı düşünen Türk Firmaları için ABD Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ve ABD’de Yatırımcı Vizesi alınırken nelerin yapılması gerektiği konular başta olmak üzere ABD ile yapılacak olan ticarette dikkat edilmesi gereken hususlar ve Manisa’dan ABD’ye ürün ihracat edecek firmaların izlemesi gereken yol haritası tüm detaylarıyla görüşüldü.


Türkiye-ABD ticari ilişkilerinin ve yapılabilecek ortak projelerin ele alındığı toplantıya Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa iş dünyasının seçkin temsilcisi Renan Rahim Çapra, TOBB Manisa İli Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof.Dr.Mahmut Karğın, Zafer Kalkınma Ajansında Manisa Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cansu Uyar, Uzman Mustafa Coşkun, Uzman Buket Kaner Çelikel, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Nermin Yener Dedeoğlu, Proje ve İş Geliştirme Koordinatörü Mehmet Can Çakar katıldı.


Manisa’nın ekonomisini ve kültürel özelliklerini anlatan tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan toplantının açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde ülkemizde yaşanan deprem felaketinin üzüntüsünü derin bir şekilde yaşadıklarının altını çizdi. Başkan Mehmet Yılmaz; “Toplantıya geçmeden önce 6 Şubat tarihinde ülkemizde yaşanan büyük depremde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Deprem vesilesiyle desteklerini sunan tüm ülkelere teşekkürlerimi iletiyorum.  Bu vesileyle Amerikan Hükümeti ve şirketlerinin ülkemize sunduğu maddi yardımlar için kendilerine teşekkür ediyoruz. Ülkemizin başı sağ olsun. Bugün de Manisa’mızda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Virgina Kalkınma Ajansı heyetini ağırlıyoruz. Kendileri ile ikili ticari ilişkileri geliştirmek adına yeni adımlar atıp, yapacağımız projeler hakkında fikir alışverişinde bulunacağız. İki ülke arasında yaklaşık 30 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacminin yeterli olduğu söylenemez.

 

Nitekim yapılan görüşmeler çerçevesinde ticaret hacminin 100 milyar dolara yükselmesi hedeflenmektedir.  İşletmelerimizin, iş insanlarımızın hep birlikte kamu ve özel sektör yatırımlarımızın karşılıklı olarak arttırılması için el birliği ile çalışmamız gerekir. Bu anlamda bugünkü toplantının hedeflenen dış ticaret tutarına ulaşmamız için büyük katkı sağlayacağını inanıyorum” dedi.


Sözlerine devam eden Başkan Mehmet Yılmaz, ABD heyetine Manisa’nın ekonomik yapısı ile odanın işlevi ve yaptığı hizmetler hakkında bilgilendirmede bulunurken, Manisa’nın tarımın ve sanayinin başkenti olduğunu aynı zamanda da Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri olduğunu ve buradan yapılabilecek ticari-ekonomik iş birliğinin iki ülkeye büyük fayda sağlayabileceğinin altı çizerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlendirilmesi gereğine dikkat çekti.


Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinden dolayı büyük üzüntü duyduklarının altını çizen ABD Virginia Ekonomi ve Kalkınma Ajansı Avrupa Direktörü Mrs Antje Abshof,”Siz değerli dostlarımızın üzüntüsünü tüm kalbi duygularımız ile paylaşıyoruz.  Bu üzücü ve zorlu günlerin ardından iki müttefik ülkenin iş adamlarının daha fazla bir araya gelmeleri gerektiğini, bu konuda Manisa iş dünyasından gelecek talepleri değerlendirmek istediklerini ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha da yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.