2021
10:00
Co-Matching İkili İş Görüşmeleri Etkinliği

Odamız ve Doğu Marmara ABİGEM işbirliğinde organize edilen Co-Matching ikili iş görüşmeleri etkinliği, 25 Ağustos 2021 tarihinde b2match platformu üzerinden online olarak gerçekleşecektir. wEtkinlik için: https://co-matching-2021.b2match.io/ Bu seneki Co-Matching etkinliğinde, bulunduğunuz ortamdan sisteme online bağlanarak ilgili sektörlerde faaliyet gösteren yabancı firma temsilcileri ile görüşmelerde bulunabilecek ve olası işbirliklerin değerlendirebileceksiniz. Sektörler; Makine İmalatı, Metal &Metal İşleme, Plastik &Kauçuk, Elektrik-Elektronik, Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri, İlaç ve Tıbbi Cihaz, Tekstil ( İş Güvenliği Elbiseleri vb.), Karavan İmalatı

2021
11:00
EU SME Centre China ve Adana Sanayi Odası İşbirliği Toplantısı

EU SME Centre China ve Adana Sanayi Odası İşbirliği Toplantısı online olarak yapılacaktır.

2021
Ülke Raporu

Firma talebi üzerine Türkmenistan ülke raporu hazırlandı.

2021
İhracat Rehberi

ihracat-rehberi_1625752646.pdf

Üyelerimizden sıkça sorulan sorulardan birisi "İhracata Başlamak İçin Neler Yapmam Gerekiyor?" olmaktadır. Konu ile ilgili olarak bu sene içerisinde düzenlemiş olduğumuz tüm eğitimler dikkate alınarak ihracatın bütün süreçlerini kapsayan detaylı bir rehber oluşturulmuştur.

2021
16:00
TOBB Brüksel Daimi Temsilciliği ve ADASO Toplantısı

TOBB Brüksel Daimi Temsilciliği ve ADASO Toplantısı gerçekleştirilecektir.

2021
14:00
Gümüşhane İhracat Potansiyeli: Fırsatlar ve Tehditler Semineri

1_1625471670.jpeg

Gümüşhane Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Akademik Danışmanı Prof. Dr. Hasan Ayaydın tarafından düzenlenecek seminerde, “Gümüşhane İlinin ihracat potansiyelinin geliştirilmesi: Fırsatlar ve tehditler” ele alınacak. Link: meet.google.com/mpb-rdpu-tvu

2021
11:20
Danışmanlık

Onur Tavukçuluk Tic. ve San. Ltd. Şti. Azerbaycan pazarı hakkında bilgi verildi, pazar araştırılması yapıldı. Pazara giriş ile ilgili destekler hakkında bilgi verildi. Kolay ihracat platformuna yönlendirme yapıldı.

2021
10:30
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Firma Unvanı: Lezevita Gıda A.Ş. Firma Yetkilisi: Sinan Kaplangil Firma ziyaret edilerek, ihracat destek ofisi hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapıldı.

2021
13:30
Danışmanlık

Pazar araştırması, müşteri bilgileri ve İhracat ile ilgili destekler hakkında bilgi talebi yapıldı. Üyemize kolay ihracat platformu, Ticaret Bakanlığının ihracata yönelik destekleri hakkında bilgilendirme yapılmış ve üyemiz kolay ihracat platformu ve kolay destek web sitelerine yönlendirilmiştir.

2021
15:00
İhracatta Hedef Pazar ve Müşteri Bulma Teknikleri Eğitimi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Mevlana Kalkınma Ajansı desteğiyle Karaman'ın da içinde olduğu TR-52 Bölgesinde faaliyet gösteren Kobilere yönelik eğitim düzenlendi

2021
Firma Ziyareti

Odamız üyesi AYSAM Ortopedi ve Tıbbi Aletler firması ziyaret edilmiştir. İhracat konusunda neler yapılabileceği görüşülmüştür.

2021
16:45
İhracat Hakkında Bilgilendirme

Güven Küresel Gıda'ya İhracat başlama süreçleri ve İhracatçı birlikleri üyeliği hakkında bilgi verilmiştir.

2021
14:00
Çikolata Üretim Firmasını Bilgilendirme

İlk kez ihracat yapacağım nereden başlamalıyım ? sorusuna Odamızda kaydı bulunan üyeye, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliğine de kayıt yapması gerektiği bilgisi verildi.

2021
Mermer Üreticisi Firmayı Bilgilendirme

Mermerden Doğal Taş Tasarım İnşaat Aksesuar Üretim Pazarlama ve Tic. Ltd. Şti.'ye ihracatta Sağlanan Devlet Destekleri -Yurt Dışı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hedef ülkelerde müşteri bulma adına destek talep edildi. Hedef ülkelerde yer alan Ticaret Müşavirliklerimiz kanalı ile firmaya listeler iletildi. Ticaret Bakanlığı'nın ihracata yönelik destekleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

2021
10:00
İhracat Destekleri Hakkında Bilgilendirme

3_1625233378.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizden römork ve tarım ekipmanları üretici ve ihracatçısı Caselli Dış Ticaret Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi'ne İhracat Devlet Destekleri anlatıldı. www.kolayihracat.gov.tr adresi üzerinden müşteri bulma uygulaması yapıldı. İhracat Destek Ofisi tarafından daha önce OKSB alması tavsiye edilen firmanın bu belgeyi aldığı bilgisi alındı.

2021
11:30
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

1_1625233676.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizden dondurma ve soğuk içecek imalatçısı ve ihracatçısı Özkaya Dondurma Şirketi'ne İhracat Devlet Destekleri anlatıldı. www.kolayihracat.gov.tr adresi üzerinden müşteri bulma uygulaması yapıldı. Firmaya eğitim desteği vermeye devam edilmesi ve pazar genişletilmesi için destek verileceği aktarıldı.

2021
10:00
E-İhracat Eğitimi

dis-ticaret-bilgilendirme-semineri-sertifika-sinav-sorulari_1625235420.pdf

TOBB tarafından düzenlenen dış ticaret eğitiminin son günü ve sınavı gerçekleşti. İhracat Destek Ofisi yetkilisi Ayşegül Tabak katıldı.

2021
18:00
Haziran 2021 İhracat Raporu (Türkiye & Adana)

2021-yili-haziran-ihracat-raporu-adaso_1625240032.pdf

Haziran 2021 dönemi İhracat Rakamları Raporu hazırlanmış olup, üyelerimiz ile web sitemiz aracılığıyla paylaşılmıştır.

2021
16:00
Öndermak Dış Ticaret İstihbarat Danışmanlığı

Öndermak firmasına dış ticaret istihbaratı hizmeti verilmiştir.

2021
10:30
Danışmanlık

Üyemiz, ihracat destekleri ve Suriye pazarı hakkında bilgi talebinde bulundu. Üyemize, Kolay ihracat platformu ve müşavire danışın uygulaması tanıtıldı, Suriye pazarı hakkında Şanlıurfa Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi'nden (SUDKOM) alınan bilgiler iletildi.

2021
Ürdün'e İhracat Hakkında Bilgilendirme

Bifa Bisküvi Gıda San .A.Ş'ye Ürdün'de hangi dolaşım belgesi düzenlenmesi konusunda bilgi verildi.

2021
09:30
Trade Map Kullanımı ve İhracat Pazar Analiz Eğitimi

Odamız tarafından üyelerimizin ihracat çalışmalarını desteklemek üzere 2015 yılından bu yana düzenlediğimiz “Trade Map Kullanımı ve İhracat Pazar Analiz Eğitimi” ONLINE olarak devam etmektedir. Trade Map Kullanımı ve İhracat Pazar Analiz Eğitimi Kazanımları: • Hedef Ülke Matrisi Hazırlama • Potansiyel 3 Hedef Ülke Belirleme • Hedef Ülke Dış Dosyası hazırlama (Hedef Ülkelere İlişkin Ekonomik ve Ticari Bilgiler) • Hedef Ülkelerde İthalatçı/İhracatçı Firma Bulma Yöntemleri • Hedef Ülkelere Yönelik Firma Bazında Stratejik Öneriler

2021
16:00
Şikago Türkiye Ticaret Merkezi Bilgilendirme Toplantısı

Ticaret Bakanlığı destekleri ile hayata geçen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ilk Türkiye Ticaret Merkezi (TTM)’nin Amerika Birleşik Devletleri Şikago’da TTC Şikago kuruluşu ile ilgili hazırlıklar 2020 yılı itibarıyla tamamlanmış ve merkezin açılışı gerçekleşmiştir. Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) Türk sanayicisini, tacirini ve Türk ürünlerini yurt dışı pazarlara taşımak, kalıcı olmalarını sağlamak ve ihracatın gelişmesine katkı sunmak amacıyla Ticaret Bakanlığı destekleriyle kurulan, şirketlerin yurt dışı pazarlara girişte faydalanabilecekleri, Ofis/depo/showroom birimlerini bulunduran, şirketlere hukuki ve mali danışmanlık ile dağıtım ağlarının güçlendirilmesine yönelik hizmetler sunulmaktadır. Bu kapsamda Adana Sanayi Odası ve TABA (Türk Amerikan İşadamları Derneği) işbirliğinde TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. Genel Müdürü Sn. Noyan CİRİTOĞLU’nun katılımıyla 01 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 16.00’da Adana Sanayi Odası Toplantı Salonunda “Şikago Türkiye Ticaret Merkezi Bilgilendirme Toplantısı” düzenlenmiştir.

2021
Litvanya Ülke Raporu

litvanya-ulke-raporu-19-45-55_1625474832.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Litvanya ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
10:00
Balkan Helva Dış Ticaret İstihbarat Danışmanlığı

Eskişehir Sanayi Odası Dış Ticaret İstihbarat Merkezi bünyesinde Balkan Helva firmasına danışmanlık çalışmalarına başlanmıştır.

2021
İhracata Başlama Konusunda Yönlendirme

Üyemiz İlter Mobilya Şirketi daha önce hiç ihracat yapmadım, nereden başlamalıyım diyerek Ofisimizden bilgi talebinde bulundu. Odamıza kaydı bulunan üyeye, Orta Anadolu İhracatçılar Birliğine de kayıt yapması gerektiği bilgisi verildi.

2021
Firma Bilgilendirme

İlter Mobilya Şahıs Şirketim var ihracat yapabilir miyim sorusunu yöneltti. Üyeye ihracat yapması için sahip olduğu şirketinin türünün engel teşkil etmediği bilgisi verildi.

2021
DIŞ TİCARET İŞLEMLERİNİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ konulu eğitim

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen "Dış Ticaret İşlemlerinin Muhasebeleştirilmesi" konulu eğitime Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın imalatçı, ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar.

2021
10:00
Akreditif - Dış Ticaret Mevz. ve Ulusarası Anlaşmalar Eğitimi

TOBB tarafından düzenlenen eğitimlere, İhracat Destek Ofisi yetkilimiz Ayşegül Tabak katılmıştır.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Almanya

elektronik-sohbet-almanya_1625475549.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Almanya” e-sohbet etkinliğimiz 30 Haziran 2021 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin duyuru yapılmış, ilgili üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.

2021
14:00
E-Ticaret ve Online Satış Kanalları Eğitimi

ESO İhracat Akademisi kapsamında düzenlenen seminere, E-İhracat Türkiye Başkanı sayın Mert TANCİĞER katılım sağladı. Amazon, Etsy, Trendyol gibi e-ticaret siteleri üzerinden yapılabilecek ihracat hakkında katılımcılara bilgiler verildi ve süreç anlatıldı.

2021
13:00
İhracat Hakkında Bilgilendirme

Mustata Ecirci Makine Mühendislik'e ihracata başlama süreçleri,MEDOS sistemi ve Tobb2b sitesi hakkında bilgi verilmiştir.

2021
10:00
Adana-Sri Lanka Sektörel İkili İş Görüşmeleri

Sri Lanka ile ikili dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Adana Sanayi Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası işbirliği ile • Adana’dan Makine, Tekstil ve Gıda sektörlerinde Sri Lanka’ya ihracat ve • Bitkisel Ürünler, Konfeksiyon ve Kauçuk sektörlerinde Sri Lanka’dan ithalat yapmak isteyen firmalarımız için B2B toplantıları düzenlenmiştir. B2B etkinlikleri 29-30 Haziran 2021 tarihlerinde Adana ve Sri Lanka KOBİ'leri arasında online ortamda gerçekleştirilmiştir.

2021
15:42
Destekler Hakkında Bilgilendirme

Odamız üyesi Demhat Power Gıda Tarım Hırdavat İthalat İhracat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti'ye ihracat destekleri hakkında kendilerine bilgi verilmiştir.

2021
10:00
Sri Lanka - Adana İşbirliği Toplantısı

Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası iş birliği ile Adana -Sri Lanka arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek üzere online ortamda işbirliği toplantısı ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Toplantıda Adana Sanayi Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası arasında İş birliği Mutabakat Zaptı imzalandı. Adana -Sri Lanka arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için düzenlenen toplantıya Türkiye Kolombo Büyükelçisi Rakibe Demet Şekercioğlu, Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Muhammed Rizvi Hassen, Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası Başkanı Nandika Buddhipala, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Bülent Başer ve Sri Lankalı ve Adanalı çok sayıda iş insanı katıldı.

2021
Proje Yazma ve Hibe/Fon Kaynakları Eğitimi için Hazırlık Toplantısı

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile proje yazma ve hibe/fon kaynakları eğitimi düzenlenmesi için ön görüşme gerçekleştirildi.

2021
14:00
Toplantı

Mustafa Afşarat'a çevre danışmanı birimimizi ziyaret etti. Kahraman Maraş'ın ihracatına ilişkin talebe istinaden raporlar verildi.

2021
14:30
Seminer-Eğitim

w2_1625471211.jpg

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü organizasyonu ve Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile gerçekleştirilen Maden Sektörü değerlendirme toplantısı düzenlendi. Etkinlikte maden sektörümüzün sorunları ele alınarak şehrimizde faaliyet gösteren maden firmalarının ihracat yaptıkları şirket merkezlerini şehrimize taşımları noktasında lobi çalışmaları yapıldı. Firma temsilcilerimiz ile yüz yüze görüşülerek, bu taleplerimizin kendi firmaları için ne gibi avantajları olacağı anlatıldı.

2021
Kenevir Tohumu ve Kenevir Yağı Pazar Sıkıntısı

Ali Gülçiçek, kenevir tohumu ve kenevir yağı satışı ve pazarlaması konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Kendisine Kolay İhracat Platformu'ndan bahsedildi. Ayrıca, kendisiyle GSO'nun devlet destekleri hakkındaki bilgi bankası da paylaşıldı. İlaveten, pazara giriş konusunda profesyonel bir danışmanlık şirketinden hizmet alması tavsiye edildi.

2021
Adana & Sri Lanka Sektörel İkili İş Görüşmeleri (B2B) Organizasyonu

Odamız, Adana Sanayi Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası işbirliği ile makine, tekstil ve gıda sektörlerinde Sri Lanka’ya ihracat, bitkisel ürünler, konfeksiyon ve kauçuk sektörlerinde Sri Lanka’dan ithalat yapmak isteyen üyelerimiz için 29 Haziran Salı günü " Adana & Sri Lanka Sektörel İkili İş Görüşmeleri (B2B) Organizasyonu” düzenlenmiştir. Etkinliğe 15 adet Türk, 17 adet Sri Lankalı firma katılım sağlamıştır. Etkinlik öncesinde Başkanımız Sn. Atila MENEVŞE, ADASO Bşk Yrd. Sn. Bülent BAŞER, Sri Lanka Ankara Büyük Elçisi Sn. M.R HASSEN, Türkiye'nin Sri Lanka Kolombo Büyükelçisi Sn. Demet ŞEKERCİOĞLU ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası Başkanı Sn. Nandika BUDDHIPALA’nın açılış konuşmalarını yaptığı bir oturum gerçekleştirilmiştir. İki ülke arasındaki işbirliği imkanlarının konuşulduğu oturumda ve etkinlikte kısa videolarla Adana ve Sri Lanka’nın tanıtımı yapılmıştır.

2021
10:00
Öztel Örgü Dış Ticaret İstihbarat Danışmanlığı

Eskişehir Sanayi Odası Dış Ticaret İstihbarat Merkezi bünyesinde ÖZtel Tel Örgü firmasına danışmanlık çalışmalarına başlanmıştır.

2021
Ülke Raporu

Firma talebi üzerine (TAB MERMER) Türkmenistan ülke raporu hazırlandı

2021
Sektör Raporu

Firma talebi üzerine (TAB MERMER) madencilik ve doğal taş sektör raporu hazırlandı

2021
İhracat Danışmanlığı

Odamız üyesi BŞK Ahzo firmasının hedef pazara ilişkin bilgi talebi için ülke raporu (Bulgaristan ve Litvanya) hazırlanmasına karar verildi. Kolay ihracat platformu hakkında bilgi verildi.

2021
İhracat Danışmanlığı Faaliyeti

Odamız üyesi doğal taştan evye üretimi yapan firma yetkilisi Ali Döşdemir ile görüşüldü. 3 ay içinde ihracata başlayacağını belirtti. Kolay ihracat platformu ve ihracat destek ofisi hakkında bilgi verildi.

2021
İhracat Danışmanlığı

Odamız üyesi Agronet Seracılık ile görüşüldü. Şu anda Romanya, Ukrayna ve Rusya'ya aracı firma ile domates ihracatı yapıyorlar. Kolay ihracat platformu hakkında bilgi verildi. Domates için hedef pazar araştırması yapılması kararlaştırıldı.

2021
İhracat Danışmanlığı Faaliyeti

Odamız üyesi Hoggi Rehabilitasyon ile görüşüldü. Firma ihracat yapmak istediğini belirtti ve bu sebeple firmaya Kolay İhracat Platformu hakkında bilgi verildi.

2021
10:00
Firma Ziyareti

Odamız üyesi Bakkalbaşıoğlu Süt Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye yerinde firma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret esnasında firmanın süt tozu ve peynir altı suyu tozu ihracatı hakkında görüşme yapıldı firmamız navlun ücretlerinin yükselmesi hakkında talepte bulundular.

2021
Hedef Pazar Analizi

hedef-pazar_1625042039.PNG

630260- Tuvalet ve Mutfak Bezleri Pamuktan (Havlu mensuat) GTİP no'lu ürünün Hedef Pazar Analizi hazırlanmıştır. Hedef Pazar Analizinin Meclis üyelerimizi tanıtım sunumu yapılmış, Odamız ilgili üyelerine e-posta ile duyurusu yapılmış ve web sitemizde yayınlanmaya başlayacaktır. Aynı sunum ile birlikte ihracatçı üyelerimiz için bir çok önemli bilgiyi bir arada bulunduran Kolay İhracat Platformu'nun da içeriği hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

2021
KMTSO-GİZ Ortak Proje Ön Değerlendirme Toplantısı

Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile ortak projeler yapmak amacıyla ön değerlendirme toplantısı online olarak yapıldı.

2021
Nasıl İhracatçı Olunur? İhracat İşlemlerine İlişkin Temel Bilgilendirme Semineri

T.C. Ticaret Bakanlığı ve Odamız işbirliğinde 28 Haziran 2021 Pazartesi tarihinde video konferans yöntemiyle ‘’ Nasıl İhracatçı Olunur? İhracat İşlemlerine İlişkin Temel Kontrol Noktaları Bilgilendirme Semineri’’ gerçekleştirilmiştir. Seminerin açılış konuşması Odamız Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri tarafından gerçekleştirilmiştir. T.C. Ticaret Bakanlığı İhracatı Geliştirme Uzmanı Asım Çalış tarafından nasıl ihracatçı olunacağı konusunda katılımcılara bilgi vermiştir.

2021
12:10
İhracata Yönelik Bilgilendirme

1_1625471504.jpeg

Cam ve Plastik Doğrama PVC imalatı yapan üyemiz Cihan Doğrama Ltd. Şti. firma yetkilisi Cihan Canlı'ya mikro ihracat, dahilde ve hariçte işleme rejimi hakkında bilgi verilerek, kolay ihracat platformu ve akıllı ihracat robotu konusunda yardımcı olduk.

2021
Danışmanlık

Üye firmamız ihracat yapmak istediğini belirtti. Üyenin başvurusu üzerine ihracatçı olmak için yapılması gerekenler ve dokümantasyon süreciyle alakalı bilgilendirme yapıldı. İhracat teslim şekilleri, ödeme yöntemleri hakkın bilgi verildi. Kolay İhracat Platformu ve Kolaydestek Platformu tanıtıldı.

2021
10:00
İlk İhracat Heyecanı: AKMODA Konfeksiyon Firmasına Danışmanlık Hizmeti Verildi

1_1624621611.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden, bayan giyim üzerine faaliyet gösteren AKMODA Konfeksiyon firmasına ziyarette bulunularak yerinde ihracat danışmanlığı hizmeti verildi. Gerçekleştirilen ziyarette İhracat Destek Ofisi yetkilisi tarafından www.kolayihracat.gov.tr platformunun sunumu yapıldı akabinde uygulamalı eğitime geçildi. İhracat Destek Ofisi tarafından son yapılan ziyarette değinilen Dahilde İşleme Belgesinin alındığı ve yakın zamanda ise ilk ihracatlarının yapıldığı öğrenildi. Firmaya ihracat operasyonlarında kullanacakları OKSB'nin alınması ise tavsiye edildi.

2021
11:30
Kanat El Arabalarına İhracat Destekleri Anlatıldı

1_1624622089.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden, bayan giyim üzerine faaliyet gösteren Kanat El Arabaları firmasına ziyarette bulunularak yerinde ihracat danışmanlığı hizmeti verildi. Gerçekleştirilen ziyarette İhracat Destek Ofisi yetkilisi tarafından www.kolayihracat.gov.tr platformunun sunumu yapıldı akabinde uygulamalı eğitime geçildi. İhracatçı firmaya ihracat operasyonlarında kullanacakları OKSB'nin alınmas ve Dahilde İşleme Rejiminin kullanılması tavsiye edildi.

2021
İsrail'e İhracat için Bilgilendirme

Odamız üyesi İMT Kozmetik Medikal İnşaat Otomotiv İthalat İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti. İsrail'e saç ve kozmetik ihracatı yapmak için ofisimizde destek talebinde bulunmuştur. İhracat Destek Ofisi olarak, gerek kurumumuz gerekse ilgili kurumlar nezdinde destek iletişim ve koordinasyon sağlanarak firmaya destek verilmiştir.

2021
Dış Ticaret Belgeleri'' ve '' Dış Ticarette Ödeme Şekilleri'' eğitimleri

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin işbirliği ile Dış Ticaret Genel Bilgilendirme Eğitimleri kapsamında gerçekleştirilen '' Dış Ticaret Belgeleri'' ve '' Dış Ticarette Ödeme Şekilleri'' eğitimlerine Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk katıldılar.

2021
10:00
Dış Ticarette Teslim Şekilleri - Dış Ticarette Ödeme Şekilleri

TOBB tarafından düzenlenen eğitime ihracat destek ofisi yetkilisi katılım sağladı.

2021
Yalın Üretim Kapasitesini Artırma Teknik Destek Projesi Toplantısı

KMTSO adına DOĞAKA desteği ile yürütülen “Kahramanmaraş TSO Yalın Üretim Kapasitesini Artırma Teknik Destek Projesi” uygulamasının kapanışı için, oda yetkililerinin ve ilgili firmaların katılımıyla eğitim/değerlendirme toplantısı yapıldı.

2021
Firma Bilgilendirme

As Şahin Petrol Motorlu Araçlar San. ve Tic. Ltd. Şti. LPG üzerine ihracata başlayacağını belirtti. Bunun için hangi Birliğe üye olması gerektiğini sordu. TİM'i arayarak hangi birliğe üye olabileceği soruldu. Orta Anadolu İhracatçı Birliği ile görüşülerek en uygun birliğin Akdeniz İhracatçılar Birliği- Kimyevi Maddeler olduğu cevabı alındı. Üyeye Akdeniz İhracatçı Birliği'ne üyelik için gerekli olan belgeler dökümü ve gerekli numaralar konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

2021
14:00
Dış Ticarette Risk Yönetimi ve İhracat Simülasyonu

Dış Ticaret uzmanı Fedai Uzun tarafından "Dış Ticarette Risk Yönetimi Teknikleri (Swap, Forward, Future, Opsiyon)", "İhracatta KDV İstisnası ve İadesi Uygulamaları", "İhracatta Ürün-Pazar Eşleştirmesi", "İhracat Potansiyelinin Değerlendirilmesi", "İhracatta Talep Yaratmak", "İhracat Simülasyonu" konularında eğitim verilmiştir.

2021
KMTSO-KSÜ İşbirliği için Hazırlık Toplantısı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile İlimiz ihracatının artırılmasına yönelik işbirliğini görüşmek üzere hazırlık toplantısı yapıldı.

2021
12:00
Dış Ticaret Elçileri Projesi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası olarak Karabük Üniversitesi iş birliğiyle kentte yaşayan ve KBÜ'de eğitim gören yabancı öğrencilerin Dış Ticaret Elçisi olarak yetiştirilmesi projesinin ilk toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya KTSO Dış İlişkiler Müdürü ve ihracat destek ofisi yetkilisi Ayşegül Tabak ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar ile ilgili akademisyenler katıldı.

2021
İnşaat ve Gayrimenkul Teknolojileri (Proptech) Webinarı

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi ve Business Finland iş birliğiyle düzenlenen “Startup Pitching Series – İnşaat ve Gayrimenkul Teknolojileri (Proptech) ” konulu webinara, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar. Webinarda inşaat ve Gayrimenkul Teknolojileri (Proptech) ile ilgili sunumlar yapıldı. Devamında Türkiye ve Finlandiya'dan altı adet Pitching session for Turkish & Finnish Proptech and Construction Startups firmasının tanıtımı yapıldı.

2021
İsveç Ülke Raporu

isvec-ulke-raporu-15-59-20_1625474730.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere İsveç ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
14:00
Uluslararası İkili İş Görüşmeleri, İş Birliği Ağları ve Kümelenme Faaliyetleri Semineri

Katılımcı firmalara Avrupa İşletmeler Ağı, Uluslarası İkili İş Görüşmeleri, B2match gibi ikili iş görüşmeleri yapılabilecek sistemler ve kullanımları hakkında bilgi verildi.

2021
11:00
Yurtdışı Davet Mektubu Hakkında Bilgilendirme

Dizayno Mobilya Sanayi ve Ti. A.Ş. Yurtdışı davet mektubu hazırlanması konusunda bilgi verildi.

2021
14:00
İhracatta Fiyatlandırma, Dış Ticaret Sözleşme Hazırlama ve Dış Ticarette Yazışma Teknikleri

Dış Ticaret uzmanı Fedai Uzun tarafından "İhracatta Fiyatlandırma Yöntemleri ve Fiyat Tekliflerinin Hazırlanması", "Dış Ticarette Yazışma Teknikleri", "Dış Ticarette Pazara Giriş Engelleri, Uluslararası Yaptırımlar, Ticarette Teknik Engeller ve Çözüm Yolları, Uluslararası Ticarette Damping ve Sübvansiyon" konularında online olarak eğitim gerçekleştirilmiştir.

2021
12:00
Adana Sanayi Odası ve Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası İşbirliği Toplantısı

Adana Sanayi Odası, Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası ve Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği arasında işbirliği ve faaliyet planlama toplantısı gerçekleştirilmiştir.

2021
Firma Ziyareti

Odamız ihracatçı üyesi olan Yalçın Akü Oda Başkanımız Ahmet Varlı tarafından ziyaret edilmiştir. Karma OSB'de Akümülatör İmalatı yapan firmamzın yetkilisi Yalçın Mutlu faaliyetleri hakkında Başkanımızı bilgilendirmiştir.

2021
E-İhracat Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’E-İhracat’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Gökhan Esen tarafından 23 Haziran 2021 Çarşamba günü verilmiştir.

2021
Dış Ticaret Mevzuat ve Uygulamaları Eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin koordinasyonuyla Dış Ticaret Genel Bilgilendirme Eğitimleri kapsamında gerçekleştirilen ''Dış Ticaret Mevzuat ve Uygulamaları'' eğitimine Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk katıldılar.

2021
10:00
Dış Pazar Araştırması-Dış Ticarette Teslim Şekilleri Eğitimi

TOBB tarafından düzenlen eğitime İhracat Destek Ofisi yetkilisi Ayşegül Tabak katıldı.

2021
10:00
Japonya Gıda Pazarında Başarılı Olmak: Japon İş İnsanları Perspektifi

elektronik-sohbet-japonya-mail_1625474847.jpg

Japonya'da görev yapmakta olan Ticaret Müşavirlerimiz tarafından düzenlenen " Being Successful In Japan Food Market: Japanese Business People Perspective" konulu Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler toplantısı 23 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 10.00'da gerçekleştirilmiştir. Etkinlik duyurusu yapılarak, ilgili üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.

2021
14:00
Turquality Destekleri Eğitimi

Turquality destekleri hakkında, TOBB tarafından düzenlenen eğitimin duyurusu, odamız üyelerine yapıldı. Eğitim programı e-mail ile üyelerimize gönderildi, odamız web sayfası ve sosyal hesaplarında paylaşıldı.

2021
14:00
İhracatta Devlet Teşvikleri Semineri

Ticaret Bakanlığı uzmanları tarafından İhracatçı firmalara sağlanan tüm teşvikler hakkında bilgi verildi.

2021
10:00
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

1_1624430637.jpeg

Mar Demir Kauçuk Plastik Mamülleri İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne İhracat Destek Ofisi Olarak ziyaret edip bilgilendirme yaptık. Kolay ihracat platformu hakkında bilgi verildi.

2021
Firma Ziyareti

Odamız ihracatçı üyelerinden olan Sezgin Çelik firması Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından ziyaret edilmiştir. Firma sahibi Ömer Sezgin faaliyetleri konusunda Başkanımızı bilgilendirmiştir.

2021
14:00
Tekstil ve Hazır Giyimin Bugünü ve Yarını Webinarı

screenshot-10_1625146938.png

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) ve FIBRE2FASHION.com işbirliğiyle, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şahin Balcıoğlu ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Sayın Sanem Dikmen’in katıldığı "Tekstil ve Hazır Giyim Sektörünün Bugünü ve Yarını" konulu Webinar 22 Haziran 2021 Salı günü saat 14.00’te ZOOM üzerinden gerçekleştirilmiştir.

2021
14:30
Eğitim-Konferans

dsc-9756_1625470917.JPG

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü organizasyonu ve Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile gerçekleştirilen Gıda Sektörü değerlendirme toplantısına düzenlendi. Toplantıda sektör temsilcilerine ihracat üzerine bilgi verilerek ,e-ihracat-mikro ihracat ve kobiler için ihracat rehberi dağıtıldı.

2021
10:00
Moldova - Ticaret ve Yatırım Fırsatları

2021
İspanya Ülke Raporu

ispanya-ulke-raporu-16-07-01_1624365097.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere İspanya ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
E-Ticaret Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’E-Ticaret Sistemleri’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Gökhan Esen tarafından 21 Haziran 2021 Pazartesi günü verilmiştir.

2021
Gümrük Mevzuatı Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’Gümrük Mevzuatı ve Gümrük İşlemleri’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Deniz Macit tarafından 19 Haziran 2021 Cumartesi günü verilmiştir.

2021
Kırıkkale 2021 Mayıs İhracat Verileri

mayis-ayi-dis-ticaret_1625731956.pdf

TÜİK dış ticaret verilerinin yayınlanmasına istinaden İlimizde Mayıs 2021 döneminde gerçekleşen ihracata ait veriler ile detaylı bir rapor oluşturularak web sayfamızda paylaşılmıştır.

2021
11:00
Kıraç Metal Dış Ticaret İstihbarat Danışmanlığı

Eskişehir Sanayi Odası Dış Ticaret İstihbarat Merkezi bünyesinde Kıraç Metal firmasına danışmanlık çalışmalarına başlanmıştır.

2021
14:00
Dış Ticarette Sözleşme Hazırlama ve Sözleşme Hukuku

Dış Ticaret Eğitim serimize Dış Ticaret Uzmanı Fedai Uzun tarafından verilecek "Dış Ticarette Sözleşme Hazırlama ve Sözleşme Hukuku" konulu eğitim ile devam edilmiştir.

2021
İhracat Danışmanlığı Faaliyeti

ODAMIZ ÜYESİ TAB MERMER VE MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ. ÇİN, MISIR VE KISMİ OLARAK AVRUPA ÜLKELERİNE İHRACAT YAPMAKTALAR. KOLAY İHRACAT PLATFORMU HAKKINDA FİRMAYA BİLGİ VERİLDİ. FİRMANIN DOĞAL TAŞ KONUSUNDA AZERBAYCAN VE TÜRKMENİSTAN'A İLİŞKİN ÜLKE RAPORU TALEBİ OLDU.

2021
11:00
AB-Çin KOBİ Merkezi Bilgilendirme Semineri

Çin ile ticareti kolaylaştırmak ve geliştirmek amaçlı düzenlenen Çin KOBİ merkezi bilgilendirme seminerine üyelerimizin katılımı için bilgilendirme ve duyuru yapılmıştır.

2021
Firma Ziyareti

Odamzı ihracatçı üyelerinden Deco Door firması Odamız Başkanı tarafından ziyaret edilmiştir. Firma yetkilsi Mehmet Varlı firma faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapmıştır.

2021
AB-Çin Kobi Merkezi Semineri

TOBB, Eurochambres ve AB Çin KOBİ Merkezi işbirliğinde KOBİ'leri Çin ile iş yapmaya hazırlamak ve halihazırda Çin ile iş yapan KOBİ'lere destek olmak amacıyla kurulan AB Çin KOBİ Merkezi ile Birliğimiz arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın lansmanı gerçekleştirildi. Seminere Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar.

2021
09:00
eMAG Romanya ile Romanya Pazarında E-Ticaret Fırsatları

eMAG Romanya ile Romanya Pazarında E-Ticaret Fırsatları konulu yazı, ihracat yapan ve ihracat yapma potansiyeli olan üyelerimize e-posta ile gönderildi., Odamızın web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

2021
14:00
Dış Ticaret İstihbaratına Giriş ve İstihbarat Yöntemleri Eğitimi

Eğitimde Hiper Rekabet Kavramı nedir? Dış Ticaret İstihbaratı nedir? Dış Ticaret İstihbaratına Giriş, Dış Ticaret İstihbarat Yöntemleri Nelerdir? ESO-DTİM Bünyesinde Verilen Hizmetler Nelerdir? konu başlıklarında ESO Dış Ticaret İstihbarat Uzmanları tarafından eğtim verildi.

2021
11:00
İhracat Verileri ve Devlet Destekleri Hakkında Bilgilendirme

Üyemiz, ihracata yönelik veriler ve ihracat ile ilgili destekler hakkında bilgi talebinde bulundu. İhracat yapmak isteyen üyemize ihracat verilerine ulaşabileceği web siteleri, ihracata yönelik detaylı bilgiler verilmiştir. Ticaret Bakanlığının ihracata yönelik destekleri hakkında bilgilendirme yapılmış ve kolay destek web sitesine yönlendirilmiştir. Üyemize ayrıca kolay ihracat platformu hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

2021
11:00
Endonezya Cumhuriyeti Pazarı ve Ticaret Fırsatları

Odamız organizasyonu; T.C. Cakarta Ticaret Müşavirliği ve DEİK iş birliği ile, 16 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 11.00-13.00 arasında Endonezya Cumhuriyeti pazarının ve bölgede bulunan ticaret imkanlarının ele alınacağı; otomotiv ve otomotiv yan sanayi, makina, gıda, inşaat, mobilya sektörleri başta olmak üzere tüm sektörleri kapsayan "Endonezya Cumhuriyeti Pazarı ve Ticaret Fırsatları" konulu online seminer (Zoom Webinar bağlantısı ile) gerçekleştirilmiştir. T.C. Cakarta Ticaret Başmüşaviri Sayın Erkan KİPER, T.C. Cakarta Ticaret Müşaviri Sayın Burak AVCI, Deik Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı Sayın İlhan ERDAL' ın konuşmacı olarak yer alacağı online seminere katılım ücretsiz yapılmıştır. Seminer Adı : Endonezya Cumhuriyeti Pazarı ve Ticaret Fırsatları Tarih : 16 Haziran 2021 Çarşamba Saat : 11:00-13:00

2021
14:00
Dış Ticarette Finansman Yöntemleri

Odamız eğitim faaliyetleri kapsamında 16 Haziran Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arası Dış Ticaret Uzmanı Fedai Uzun tarafından verilecek 'Dış Ticarette Finansman Yöntemleri' konulu online eğitim gerçekleştirilmiştir.

2021
İHRACAT DANIŞMANLIĞI FAALİYETİ

ARISOYLAR MOBİLYA YETKİLİSİ CENGİZ ARISOY İLE GÖRÜŞÜLDÜ. WEB SİTESİ TASARIMI, KURUMSAL E-POSTA ALMA İŞLEMİNİ TAMAMLADIĞI BELİRTİLDİ. HEDEF PAZAR ARAŞTIRMASINA BAŞLANIYOR.

2021
Firma Bilgilendirme

Gök Yapı San. Tic. A.Ş. yabancı yatırımcıları davet edip edemeyeceği konusunda bilgi talep etti. Üyeye özellikle yabancı satın alımcılara gönderilebilecek davet mektubu hakkında bilgi verildi.

2021
13:00
Mısır Tek Pencere Sistemi Tanıtımı Webinarı

Mısır'ın 1 Temmuz itibariyle başlayacağı yeni uygulamaya ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen webinara İhracat Destek Ofisi Personelleri ve Odamız üyeleri olarak katılım sağladı.

2021
Uluslararası Sözleşmeler Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’Uluslararası Sözleşmeler’’ eğitimi Avukat Begüm Huntürk ve Avukat Pelin Baydar tarafından 16 Haziran 2021 Çarşamba günü verişmiştir

2021
Temel İhracat Eğitimi

GTO Akademi tarafından, Zoom programı üzerinden online olarak düzenlenen “Temel İhracat Eğitimi” ne Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar.

2021
13:30
Danışmanlık Hizmeti

Üyemiz Taymandos Madencilik Mermer Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Kırgızistan’a mermer ürünleri ihracatı yapmak istediğini belirtti. Trademap ve Ticaret Bakanlığı üzerinden yapılan araştırma sonuçları firma yetkililerine teslim edildi.

2021
10:30
Çin'de Markalar Nasıl Başarıyor: Moda ve Bebek / Anne Ürünleri

elektronik-sohbet-cin-01_1625474425.jpg

Çin'de görev yapmakta olan Ticaret Müşavirimiz ile Tmall Global yetkililerinin konuşmacı olarak katılacağı "How Brands Succeed in China : Fashion and Baby/Mother Products" konulu Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler toplantısı 16 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 10.30'da gerçekleştirilmiştir. Etkinlik ilgili üyelerimize duyurulmuştur.

2021
14:00
İhracatta Karşılaşılabilecek Sorunlar ve Çözüm Yolları Eğitimi

Alanında 45 yıllık deneyime sahip Dış Ticaret uzmanı Şefik ERGÖNÜL tarafından, İhracatta Karşılaşılabilecek Sorunlar ve Çözüm Yolları başlıklı eğitim düzenlendi. Eğitimde, daha önce ihracat sürecinde yaşanmış olaylar üzerinden örnekler verildi.

2021
16:00
Kongo'dan Gina Torobwa Destek Talebi

Kongo merkezli Yetezo Enterprises şirketinden Sayın Gina Torobwa, park ve bahçe mobilyası ve düzenlemesi yapabilecek firma bilgisi talep etti. Kendisine üyemiz olan Element4 Dizayn Mühendislik Endüstri A.Ş. ve Kentes Yapı Mimarlık Mühendislik Elektronik Bilişim İmalat İç Ve Dış Ticaret A.Ş. Kayseri Şubesi firmalarının iletişim bilgileri verildi.

2021
16:00
İhracat Destek Ofisi Danışmanlık Faaliyeti

ARISOYLAR MOBİLYA YETKİLİSİ CENGİZ ARISOY İLE GÖRÜŞÜLDÜ. KOLAY İHRACAT PLATFORMUNUN TANITIMI YAPILDI

2021
17:15
İHRACAT DANIŞMANLIĞI FAALİYETİ

UYGURLAR MAKİNA DIŞ TİCARET UZMANI TURGUT SERT İLE GÖRÜŞME

2021
17:00
İHRACAT DANIŞMANLIĞI FAALİYETİ

ADALI MAKİNA SAHİBİ MEHMET ADALI İLE GÖRÜŞME KOLAY İHRACAT PLATFORMU HAKKINDA BİLGİLENDİRME

2021
10:00
İhracat Bilgilendirmesi

Odamız üyesi SDO İnş. Tem. Taş. Gıda İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti. firması ihracat yapmak için devlet desteklerinin yer aldığı verilere ulaşabileceği web sitesi, uzman kişi gibi bilgilere ihtiyaç duymuştur. www.ticaret.com/ihracat - www.kolayihracat.gov.tr adreslerine yönlendirilmiş ve Ticaret Bakanlığında bir uzman iletişim bilgisi kendileriyle paylaşılmıştır.

2021
Gaziantep Model Fabrika Ziyareti

Üyelerimiz ile Gaziantep Model Fabrika Ziyareti gerçekleştirildi.

2021
Yeşil Mutabakata Doğru-Sanayide Su Kullanımı ve Geri Kazanımı Semineri

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi ve Business Finland iş birliğiyle düzenlenen “Yeşil Mutabakata Doğru-Sanayide Su Kullanımı ve Geri Kazanımı” konulu webinara, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar.

2021
09:00
İhracata Nasıl Başlanır?

Üye firmamız yetkilisi Ahsen Toktay'a ihracata başlama prosedürü hakkında bilgi verilmiştir.

2021
10:45
Bilgilendirme

Bella Mobilya firmasına ihracat için alım ilanlarını takip edebileceği Tobb2b sitesi hakkında bilgi verilmiştir.

2021
14:00
Tacikistan Ticaret ve Yatırım Fırsatları Toplantısı

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Odamız ve DEİK Tacikistan İş Konseyi işbirliğinde 14 Haziran 2021, Pazartesi günü 14.00-15.30 saatleri arasında Zoom üzerinden “Tacikistan Yatırım Olanakları ve İş Fırsatları” konulu bir online tanıtım toplantı gerçekleştirilmiştir.

2021
14:00
Ukrayna Sanayi Ticaret Odası ile İstişare Toplantısı

Adana Sanayi Odası ve Ukrayna arasında uluslararası ticari işbirliklerinin kurulabilmesi için istişare toplantısı gerçekleştirilmiştir.

2021
Ödeme ve Teslim Şekilleri Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’Ödeme ve Teslim Şekilleri’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Şayan Berber tarafından 14 Haziran 2021 Çarşamba günü verilmiştir.

2021
11:00
Korkmaz Mobilya Dış Ticaret İstihbarat Danışmanlığı

Eskişehir Sanayi Odası Dış Ticaret İstihbarat Merkezi bünyesinde Korkmaz Mobilya firmasına danışmanlık çalışmalarına başlanmıştır.

2021
20:00
İhracata Nasıl Başlanır Yayını

bizim-koyden-yurtdisina-ihracat-yapilirmi_1624968489.jpg

Üyelerimizin tümüne yönelik olarak instagram üzerinden ihracata yeni başlamış kişilerin ihracatta neler yaşadığı, ihracattan para kazanmanın önemli noktalarının anlatıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

2021
14:00
Dijital Rekabette Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Eğitimi

Dijital pazarlama ve online iş araçlarını etkin kullanmak isteyen işletmeler için 13 Haziran tarihinde 14:00-17:00 saatleri arasında “Dijital Rekabette Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik” eğitim programı yapılmıştır. Eğitimlerde Dijital Pazarlama Temelleri, Uygulamalı Araştırma ve Analiz, Dijital Dönüşüm, Veri Bazlı E-Ticaret, CRM ve Müşteri İlişkileri Yönetimi ve Uygulamalı Online Reklamlar konularına değinilmiştir.

2021
Pazar Araştırması Atölye Çalışması

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’Pazar Araştırması Atölye Çalışması’’ İEÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Burçin Önder, Odamız İş Geliştirme Müdürlüğü Girişimcilik Uzmanı Zeynep Küheylan, Ar-Ge Uzmanı Gündem Kont ve İş Geliştirme ve Veri Uzmanı Bilhan Urga tarafından 12 Haziran 202 Cumartesi günü gerçekleştirilmiştir.

2021
ÜLKE RAPORU

RUSYA ÜLKE RAPORU HAZIRLANDI

2021
14:00
Gaziantep Yazılım ve Bilişim Kümesi HİSER Değerlendirme Toplantısı

Gaziantep Yazılım ve Bilişim Kümesi HİSER projesinin İhtiyaç Analizi raporuna ilişkin Bakanlık Uzmanlarıyla birlikte bir Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

2021
14:00
E-İhracat Eğitimi

Dış Ticaret Uzmanı Fedai Uzun tarafından E-İhracat konusunda eğitim verilmiştir.

2021
11:00
İlk İhracatını Yapan Kadın Girişimcilere Ziyaret

gunebakan-kadinlari_1623328715.jpg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyesi, 2020 yılında Aksaraylı kadınlar tarafından kurulan ve Türkiye'de ilk defa rölyef tablo üretimi yapmaya başlayan Günebakan Kadın Kooperatifi ilk ihracatını Almanya'ya yaptı. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi tarafından Ocak-Şubat 2021 döneminde yerinde bilgilendirme yapılarak özellikle #mikro #ihracat konusunda yapılan eğitim meyvesini çok kısa bir süre sonra ihracat olarak verdi. İlk yurt dışı faturasını ve A.TR dolaşım belgesi düzenlemenin heyecanını yaşadıklarını belirten kadınlarımızı Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Cüneyt Göktaş ve TOBB Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Berrin Özan ziyaret ederek kooperatifin emekçi kadınlarını tebrik etti. Kadın Kooperatiflerini ve kadın işletmelerini destekleyeceklerini vurguladılar. Güçlü kadınlarımıza teşekkür eder, başarılının devamını dileriz.

2021
İrlanda Ülke Raporu

irlanda-ulke-raporu-15-56-44_1624365036.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere İrlanda ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
Angola Luanda Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor Etkinliği

Ticaret Bakanlığımız tarafından video konferans yöntemi ile düzenlen Ticaret Müşavirlerimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor etkinlikleri kapsamında yapılan Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler ''Angola Luanda Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor.'' etkinliğine, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar. Konuşmacılar katılımcılara Angola'nın mevcut ekonomik yapısı, ithalat ve ihracat ürün grupları, Angola'ya ihracatımızda ve ithalatımızda öne çıkan ürünler, Angola ithalat prosedürü, Angola'da şirket kurma prosedürleri hakkında bilgiler verdiler. Katılımcıların sorularının cevaplanması ile toplantı sona erdi.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Angola

elektronik-sohbet-angola_1625473582.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-ANGOLA” e-sohbet etkinliğimiz 10 Haziran 2021 Perşembe günü 14.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Etkinlik ilgili üyelerimize duyurulmuştur.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler – Angola

İhracatçı üyelerimizin yeni pazarlara açılabilmesi ve ihracat yapmayan ancak ihracat yapma potansiyeli olan üyelerimizin ihracata başlamasının desteklenmesi amacı ile, ticaret müşavirliği temsilcisinin katılımı ile düzenlenen sohbet toplantısı, üyelerimize e-mail ile gönderildi, Odamız web sayfası ve sosyal medya hesaplarında paylaşım yapıldı.

2021
11:00
Moldova Ticaret ve Yatırım Fırsatları Toplantısı

Odamız, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliği ile 10 Haziran Perşembe saat 11:00'da online olarak gerçekleştirilmiştir. Program 11.00-11.15 Açılış Konuşmaları 11.15-11.35 Ülke Tanıtımı Moldova Cumhuriyeti’nin ekonomik potansiyeli, ülkedeki mevcut ticari hayat, pandemi sonrası iş fırsatları ve yeni pazar imkanları hakkında sunum 11.35-11.45 Soru ve Cevaplar 11.45-12.00 Görüş ve Öneriler

2021
14:00
İhracatta İletişim Stratejileri Eğitimi

Eğitim kapsamında ihracatçı firmalara yönelik iletişim stratejileri anlatıldı. Bu kapsamda ihracatçıların ihracat süreci yönetimi, yüz yüze görüşme, mail dili gibi konularda firmalara tüyolar verildi.

2021
14:00
Bosna Hersek ile Ticaret, İhracat ve İş Birliği İmkanları

Saraybosna Ticaret Müşaviri Sayın K.Sevgin Güngör sunumunda 10 Haziran 2021 Perşembe günü saat 14.00’te, çevrim içi düzenlenmiştir. Sorular Odamızca önceden alınarak, Müşavirliğe yazılı olarak iletilmiştir..

2021
10:00
Güney Kore Pazarı ve Ticaret İmkanları

guney-kore_1623319975.jpg

Güney Kore Pazarı ve Ticaret İmkanları Webinarı 9 Haziran Çarşamba günü saat 10.00'da gerçekleştirilmiştir.

2021
15:30
Üye Görüşmesi

İhracat yapmak için devlet destekleri ve pazarlar müşteri potansiyeli hakkında bilgi talebinde bulunulmuştur. TOBB2B, KOLAY İHRACAT PLATFORMU ve İHRACAT DESTEKLERİ İÇİN: https://kolaydestek.gov.tr/ hakkında bilgi verilmiştir. Üye: Ahmet Yolcu Mail: smmmahmetyolcu@gmail.com

2021
Kırşehir İhracat Rakamları Değerlendirmesi

TİM verileri göre Kırşehir'in Mayıs ayı ihracat rakamına ilişkin raporlama yapıldı ve sosyal medyada paylaşıldı.

2021
İhracat Stratejisinin Faaliyete Geçirilmesi Eğiitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’İhracat Stratejisinin Faaliyete Geçirilmesi’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Ömer Pesen tarafından 9 Haziran 2021 Çarşamba günü verilmiştir.

2021
Akreditif Ödeme Yöntemi Eğitimi

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından dış ticaret eğitimleri kapsamında düzenlenen Akreditif Ödeme Yönteminin anlatıldığı webinara Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın imalatçı, ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar.

2021
14:00
İhracatta Satış Pazarlama Teknikleri Eğitimi

ESO İhracat Akademisi kapsamında düzenlenen eğitimde, Dış Ticaret uzmanı Şefik ERGÖNÜL tarafından İhracatta Satış ve Pazarlama Teknikleri konularında katılımcılara bilgiler verildi.

2021
13:00
Hong Kong – ''Yeni Normal''de Ticaret Webinarı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi İstanbul Ofisi (HKTDC) ve Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İş Adamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) iş birliği ile 9 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 13:00’te Hong Kong – Yeni Normalde Ticaret webinarı düzenlenmiştir.

2021
14:00
Pazar Araştırması ve Pazara Giriş

Dış Ticaret Eğitim serimizde Dış Ticaret Uzmanı Fedai Uzun tarafından Pazar Araştırması ve Pazara Giriş eğitimi verilmiştir.

2021
11:00
Romanya Sanal İkili İş Görüşmeleri Etkinliği

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Timis TSO iş birliğinde düzenlenen 'Romanya B2B Açılış Paneli' Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz'in katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışın ardından Romanya'dan firmalar ile Antalya firmaları karşılıklı görüşmeler gerçekleştirdi.

2021
Moldova-Kişinev Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor Etkinliği

Ticaret Bakanlığımız tarafından video konferans yöntemi ile düzenlen Ticaret Müşavirlerimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor etkinlikleri kapsamında yapılan Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler ''Moldova-Kişinev Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor.'' etkinliğine, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar.

2021
Dış Ticarette İstihbarat Eğitimi

GAİB'in düzenlediği Dış Ticarette İstihbarat Kanalları Eğitimi katılım sağlanmıştır.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Moldova

elektronik-sohbet-moldova_1625473257.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Moldova” e-sohbet etkinliğimiz 8 Haziran 2021 Salı günü 14.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Etkinliğin duyurusu ilgili üyelerimize yapılmıştır.

2021
13:30
KOBİM İhracata Bşlıyor

egitim-gorsel_1623155082.jpg

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından 8 Haziran 2021 Salı günü 13:30-17:30 saatleri arasında ihracatçılarımıza yönelik ve online olarak “KOBİM İHRACATA BAŞLIYOR” konulu, ücretsiz eğitim gerçekleştirilmiştir. Etkinlik, ihracatçı ve potansiyel ihtacatçı üyelerimize birebir görüşülerek katılımları için bilgi verilmiş ve duyuruları yapılmıştır.

2021
İhracat Danışmanlığı

Tokgözler Tarım, Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. pazar araştırması hakkında bilgi verildi ve Kolay İhracat Platformuna yönlendirme yapıldı.

2021
Markalaşma Süreci ve Dijital Pazarlama Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında proje katılımcısı Odamız üyesi firma temsilcileri ve İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘’Markalaşma Süreci ve Dijital Pazarlama’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Dr. Kenan Demirel tarafından 7 Haziran 2021 Pazartesi günü verilmiştir.

2021
18:00
İş Dışı Buluşmalar

resim_1625470295.JPG

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş KAGİK ve Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu işbirliği ile düzenlenen ‘İş Dışı Buluşmalar’ etkinliği gerçekleştirildi. “İş Dışı Buluşmaları” iş dünyasının birlik ve beraberliğinin güçlenmesine katkı sağlamak için gerçekleştiriliyor.

2021
13:00
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

dis-ticaret-bilgilendirme-semineri-7-80621_1622795110.jpeg

T.C. Ticaret Bakanlığı, TOBB, TİM, OSBÜK koordinasyonunda, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde ve Odamız işbirliğinde, Sivas İli kapsamında 07-08 Haziran 2021 tarihleri arasında 13:00-16:30 saatleri arasında “Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” gerçekleştirilmiştir. Seminerin üyelerimize duyurusu yapılmıştır.

2021
Vize Davet Yazısı

İtalya'ya iş görüşmesine gidecek firma yetkilisi için yazı oluşturuldu.

2021
Pazarlama Stratejilernin Geliştirilmesi Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İzmir Ticaret Odası İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında ‘’İhracat Pazarlama Stratejilerinin Geliştirilmesi’’ eğitimi İEÜ Öğr. Gör. Ömer Pesen tarafından 5 Haziran 2021 Cumartesi günü verilmiştir.

2021
Firma Bilgilendirme

Çanga Savunma Endüstri Ltd. Şti ihracat bedellerinin yurda getirilmesi konusunda bilgi talebinde bulunulmuştur. Konu hakkında Ticaret Bakanlığı ilgili uzmanlarının iletişim bilgileri firmayla paylaşılmıştır. Ayrıca Orta Anadolu İhracatçılar Birliği'nin web sayfasındaki konu ile ilgili yazıya yönlendirme yapılarak, Birlik çalışanı iletişim bilgileri de paylaşılmıştır.

2021
İhracata Başlama Konusunda Bilgilendirme

Mert Grup Petrol, Petrol ürünleri, Plastik ve Kauçuk Madencilik Gıda Hayv. İnş. Medikal Tıbbi Malz. İth. İhr. San. Ltd. Şti. ithalatçı olduğunu belirterek nasıl ihracat yapabileceğini sormuştur. Üyeye gerekli birliğin bilgileri ve kayıt esnasında istenecek belgelere ilişkin bilgiler verildi. İlave olarak ilgili ihracatçı birliğine kayıt olduktan sonra ihracatı da yapabileceği bilgisi verildi.

2021
17:00
Mayıs 2021 İhracat Raporu (Türkiye & Adana)

Mayıs 2021 dönemi İhracat Raporu hazırlanmış olup, üyelerimiz ile web sitemiz aracılığıyla paylaşılmıştır.

2021
Aylık İhracat Raporu (Mayıs-2021)

Türkiye ve Kahramanmaraş özet aylık ihracat raporu (Mayıs-2021) hazırlanarak üyelerimizle paylaşılmıştır.

2021
Avrupa Girişimcilik Yetkinlikleri (EntreComp) Temelli İş Modeli Kanvası’ Çalıştayı

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası koordinasyonunda, EUROCHAMBRES ve TOBB işbirliğinde yürütülen Türkiye-AB İş Diyaloğu Projesi kapsamında 'Yeni iş fikirleri nasıl hayata geçirilir? Avrupa Girişimcilik Yetkinlikleri (EntreComp) Temelli İş Modeli Kanvası’ konulu çalıştaya; Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyeleri katıldılar.

2021
İhracat Pazar Araştırması Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İzmir Ticaret Odası İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında ‘’İhracat Pazar Araştırması’’ eğitimi Odamız İş Geliştirme Müdürlüğü Ar-Ge Uzmanı Gündem Kont tarafından 3 Haziran 2021 Perşembe günü verilmiştir.

2021
INTERMS 2020 Eğitimi

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen ''MAL TESLİM YÖNTEMLERİ (INCOTERMS 2020)'' nin revize edilmiş hali ile ticaret yapanlara anlatıldığı webinara Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın imalatçı, ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar.

2021
Kuzey Makedonya Üsküp Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor

Ticaret Bakanlığımız tarafından video konferans yöntemi ile düzenlen Ticaret Müşavirlerimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor etkinlikleri kapsamında yapılan Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler ''Kuzey Makedonya Üsküp Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor'' etkinliğine, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar.

2021
15:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Kuzey Makedonya

elektronik-sohbet-kuzey-makedonya-01_1625238226.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-KUZEY MAKEDONYA” e-sohbet etkinliğimiz 3 Haziran 2021 Perşembe günü 15.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinlik ilgili üyelerimize duyurulmuştur.

2021
15:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler – Makedonya

İhracatçı üyelerimizin yeni pazarlara açılabilmesi ve ihracat yapmayan ancak ihracat yapma potansiyeli olan üyelerimizin ihracata başlamasının desteklenmesi amacı ile, ticaret müşavirliği temsilcisinin katılımı ile düzenlenen toplantısının, üyelerimize e-mail ile duyurusu yapıldı, Odamız web sayfası ve sosyal medya hesaplarında paylaşım yapıldı.

2021
14:00
Hedef Pazarlarda Potansiyel Müşteri Tespiti Eğitimi

ESO İhracat Akademisi kapsamında düzenlenen eğitimde, belirlenen hedef pazarlardaki potansiyel müşterilere ulaşma, hedef müşteri stratejileri, ületişim yöntemleri vb. konularda katılımcılara bilgiler verilmiştir.

2021
09:30
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

1_1622718344.jpeg

Mobilya üretimi ve ihracatı yapan Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyemiz Elde Sürücü firmasına ihracat devlet destekleri hakkında yerinde bilgilendirme yapıldı. Kolay ihracat platformu detaylandırıldı, uygulama yapıldı.

2021
10:50
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

1_1622719334.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyesi plastik kimyevi hammadde üreticisi Semerkand Plastik'e yerinde danışmanlık hizmetleri kapmasında ihracat devlet destekleri, pazar araştırması yapılacak kanallar hakkında bilgilendirme yapıldı. Aynı zamanda, kolayihracat sayfası üzerinden uygulamalı pazar araştırması gerçekleştirildi.

2021
Hollanda Ülke Raporu

hollanda-ulke-raporu-16-14-49_1622790630.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Hollanda ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
14:00
Slovenya-Erzurum İş Fırsatları Toplantısı

Slovenya Büyükelçiliği ,Erzurum Büyükşehir Belediyesi AB Dairesi ve Erzurum TSO olarak Slovenya ve Erzurum karşılıklı işbirliği fırsatlarımızı ve yatırım potansiyellerimizi iş dünyası ile birlikte değerlendirdik.

2021
13:30
İhracat Danışmanlığı Faaliyeti

Kaya-Öz İnşaat sahibi İlyas Kaya ile ihracat kapsamında görüşüldü. Kediler için ağaç ev üretimi yapan firmamıza yönelik hedef pazar çalışması yapılmasına karar verildi.

2021
E-Ticaret Desteği Hakkında Bilgilendirme

SER-EN Halı Mobilya Tic. ve San. Ltd. Şti.'ye e-ticaret desteği ve desteklenen e-ticaret siteleri hakkında bilgi verildi.

2021
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Göknur Mekatronik Elektrik Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. firması ziyaret edildi. Firma için hedef pazar tespit çalışması yapıldı.

2021
14:30
Nijerya'dan Princesam Onyeama B2B Görüşme Talebi

Kenga Turkey Pazarlama Dış Tic. A.Ş. yetkilisi tarafından, Türkiye ürünlerinin Afrika pazarında artışı için Üyemiz firmalarla yapılacak bir toplantıda B2B görüşmeler ayarlanabileceği iletildi, kendisine resmi yazışmalarla yapılması planlanan toplantının, Odamıza bildirilmesi neticesinde gereken desteğin verilebileceği hususunda görüş alışverişinde bulunuldu.

2021
Vize Davet Yazısı

Irak'a gidecek olan firma personeline yazı oluşturuldu.

2021
14:00
Pazar Araştırması ve Hedef Pazar Tespit Çalışması Eğitimi

ESO İhracat Akademisi programı kapsamında düzenlenen eğitimde, ihracat yapılacak ülke belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler, örnek hedef pazar belirleme çalışmaları ve hedef pazar stratejileri hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

2021
Firma Bilgilendirme

Metto Kimya Ltd. Şti. Kimya ürünleri üzerine (deterjan, sabun vb) ihracata başlayacaklarını ve bu konuda nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda bilgi talebinde bulunuldu. Üyemize öncelikli olarak ilgili İhracatçı Birliğine üye olması gerektiği söylenerek, nasıl üye olunacağına dair bilgi dökümü teslim edildi. Ayrıca İzne Tabi Ürünler kapsamında olduğu için Tek Pencere Sisteminden gerekli Bakanlıktan izin alınması gerektiği konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

2021
Almanya Ülke Rpaoru

Almanya ülke raporu hazırlandı ve üyelerle paylaşıldı.

2021
Azerbaycan Ülke Raporu

Azerbaycan ülke raporu hazırlandı.

2021
14:15
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

İlimizdeki ihracat yapan ve kapasitesi olan firma yetkileri ve çalışanlarına yönelik Ticaret Bakanlığı, TOBB, AKİB ile ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz 4 günlük dış ticaret bilgilendirme semineri gerçekleşmiştir. Seminere katılım için ilgili üyelerimize duyuru yapılmıştır.

2021
‘’Pazar Fırsatlarının Belirlenmesi’’ Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliği ile yürütülen İzmir Ticaret Odası İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında ’Pazar Fırsatlarının Belirlenmesi’’ eğitimi Odamız İş Geliştirme Müdürlüğü Girişimcilik Uzmanı Zeynep Küheylan tarafından 1 Haziran 2021 Salı günü verilmiştir.

2021
10:30
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

elektronik-sohbet-bae_1625466848.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Birleşik Arap Emirlikleri” e-sohbet etkinliği 1 Haziran 2021 Salı günü 10.30-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin duyurusu ilgili üyelerimize yapılmıştır.

2021
“Textile Connect” Online Eşleştirme Etkinliği

Odamızın İşbirliği Kuruluşu olduğu Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında düzenlenen ve Odamızın "Yardımcı Organizatör" olarak görev aldığı, Tekstil ve Ayakkabı sektöründe potansiyel alıcı ve satıcıları bir araya getirmeyi amaçlayan “Textile Connect” online eşleştirme etkinliği (B2B) bu yıl 1 - 4 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 45 ülkeden 650 firmanın katılımı ile gerçekleşen etkinliğe Odamızdan 9 firma katılarak 112 ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiştir.

2021
Gaziantep Kimya ve Plastik Kümesi UR-GE Projesi

Gaziantep Kimya ve Plastik Kümesi UR-GE Projesi kapsamında İhtiyaç Analizi faaliyeti yürütüldü.

2021
Dış Pazar Raporu

Üyelerimizin faydalanabileceği "Türkiye-Abd Dış Ticaret Raporu" odamız web sayfasına yüklenerek, üyelerimizin bilgisine sunuldu.

2021
Gaziantep Yıllık ve Ekonomik İstatistik Bülteni

Çalışma tamamlanmıştır.

2021
13:30
Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri

Akdeniz İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde ve ADASO işbirliğinde e1 – 4 Haziran 2021 (4 gün) tarihleri (1-2 Haziran 13.30-15.45; 3 Haziran 14.00-15.45; 4 Haziran’daysa 14.00-16.00 saatleri) arasında “Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri” gerçekleştirilmiştir.

2021
15:00
Danışmanlık

Özden Bitkisel Yağları Üretim Pazarlama Sanayi Tic. Ltd. Şti. GTİP numarası araştırması yapılarak sonucunda, firmanın GTİP numaraları verilmiştir.3 GTİP çıkmıştır: Hindistan cevizyağı için: 151620910017 Çörekotu yağı için:151620910029 Aspir yağı için :15121199000

2021
14:00
E-İhracat Semineri

Sınırlı kaynaklarla sınırsız ihracat ve E- İhracat üzerine webinar bir toplantı gerçekleştirdik. Webinar toplantımızda Facebook, youtube,linkedin üzerinden katılımcılar ve odamız üyeleri ile birlikte ihracat için değişen koşullara yönelik bilgilendirmeler yapıldı.

2021
İhracat Pazar Araştırması

190531 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) Numarası ile başlayan ''Tatlı Bisküvi’’ ürün grubu için ihracat pazar araştırma raporu hazırlanmış ve potansiyel alıcı bilgileri gönderilmiştir.

2021
14:15
Firma Ziyareti

Kurt Makina yetkilisi Ahmet Büyükkurt ile görüşme yapılmıştır. İhracat destekleri ve geçen hafta 6 ülkeye verilen Distrübütörlükleri ile ilgili konululmuş Ticaret Bakanlığının yardımları ve teşviklerinden bahsedilmiştir.

2021
11:00
Firma Görüşmesi

Özden Bitkisel Yağları Üretim Pazarlama San. Tic. Ltd. Şti. ile Ticaret Bakanlığı ihracat destekleri ile görüşüldü ve 7-8 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşecek eğitim için bilgilendirme yapıldı.

2021
Metal Mutfak Eşyaları Üretim Makineleri Pazar Araştırması

pazar-arastirmasi-mutfak-esyasi-uretim-makineleri_1622706071.pdf

Metal Mutfak Eşyaları Üretim Makineleri üreten Göknur Makine Firmasına Pazar Araştırması yapıldı.

2021
Finlandiya Ülke Raporu

finlandiya-ulke-raporu-16-10-10_1622729902.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Finlandiya ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
14:30
İhracatta Sürdürülebilir Büyüme ve Kârlılık

ihracatta-surdurulebilir-buyume-ve-karlilik_1621596081.jpeg

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi organizasyonunda "İhracatta Sürdürülebilir Büyüme ve Karlılık" konulu eğitim 27 Mayıs 2021 Perşembe günü saat 14:30'da online platform zoom üzerinden düzenlenmiştir. Bu eğitim ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, hali hazırda ihracat yapan üyelerinin dış ticaret fazlası veren ülke hedefleri doğrultusunda ilerleyebilmelerini sağlamayı hedeflenmiştir.

2021
14:00
İhracat Akademisi Dış Ticarette Teslim Şekilleri ve INCOTERMS Eğitimi

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) İhracat Akademisi programı kapsamında Dış Ticarette Teslim Şekilleri ve INCOTERMS başlıklı eğitim online olarak gerçekleştirildi. Eğitime 47 firma katılım sağladı.

2021
15:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Rusya Federasyonu

elektronik-sohbet-rusya-federasyonu-01-min_1622531383.jpg

Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Rusya Federasyonu etkinliği 27 Mayıs 2021 Perşembe günü 15.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin duyurusu yapılarak ilgili üyelerimizin katılımı sağlanmıştır.

2021
10:00
Ağaçlı Silo Dış Ticaret ve OKSB Bilgilendirmesi

Ağaçlı Silo Dış Ticaret'e ihracat işlemlerinde kolaylık, gümrükleme işlemlerinde hız kazandırması amaçlı Onaylanmış Kişi Statü Belgesi- OKSB, hakkında bilgilendirme yapıldı. İhracat Destek Ofisi tarafından yapılan sunum sonrası firma temsilcisiyle beraber sürecin koordineli bir şekilde yürütülmesine karar verildi.

2021
11:00
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası-Türkmenistan SGB Seracılık Sektörü Toplantısı

Odamız ve T.C. Aşkabat Büyükelçiliği’nin işbirliğinde, Odamız üyesi seracılık sektörü temsilcileri ile Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği temsilcileri bir araya getirilmiştir.

2021
10:45
Motaysan Ayna Fabrikasına İhracat Destekleri Anlatıldı

3_1622106158.jpeg

İhracat Devlet Destekleri ve Pazar Araştırması konularında Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizden, binek, kamyon araçlar için ayna üretimi yapan Motaysan MOTAYSAN REARVIEW MIRRORS firmasını İhracat Destek Ofisi olarak ziyaret edip, bilgilendirme yaptık.

2021
13:30
Devlet Destek ve Teşvikleri Eğitimi - SEM - TOBB Üniversitesi

İhracat destek ve teşviklerini de içeren 4 saatlik eğitime İhracat Destek Ofisi yetkilisi Dış İlişkiler Müdürü Ayşegül Tabak katılmıştır.

2021
14:00
İhracat Akademisi İhracata Giriş ve İhracat İş Akışı Eğitimi

Eskişehir’in ihracat potansiyelini arttırmak ve henüz ihracat gerçekleştirmemiş firmaların ihracata adım atmalarını sağlamak amacıyla, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) İhracat Destek Ofisi tarafından, “ESO İhracat Akademisi” programı hayata geçirildi. Bu kapsamda toplamda 32 saat sürecek 12 farklı ihracat eğitiminin ilki "İhracata Giriş ve İhracat İş Akışı" eğitimi gerçekleştirildi. Eğitime 62 firma yetkilisi katılım sağladı.

2021
15:00
Çekya Pazarı ve Ticaret İmkanları

cekya_1622456630.jpg

26 Mayıs 2021tarihinde saat 15.00-16.00 arasında Çekya Pazarı ve Ticaret İmkanları konulu online seminer (Zoom Webinar bağlantısı ile) gerçekleştirilmiştir.

2021
11:00
FIBRE2FASHION İle İş Birliği Toplantısı

20210531-155756_1622466096.png

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile Fibre2fasion arasında işbirliği ve Üyelerimize yönelik özel indirime ilişkin anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin fibre2fashon hizmetlerinden %20 indirimli olarak yararlanması sağlanacaktır. Fibre2fashion; Tekstil, Konfeksiyon ve Moda alanlarında 20 yıldır hizmet veren, 190 ülkeden 700.000 kayıtlı firmanın yer aldığı, aylık yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiği ve online satın alma taleplerine erişim sağlanabilen bir e-ticaret (B2B) sitesidir. Fibere2Fashion, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen e-ticaret siteleri arasındadır ve üyelik bedelinin %60’ı Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

2021
13:00
İhracatta Fiyat, İthalatta Maliyet Hesaplama Eğitimi

ekran-resmi_1622531694.jpg

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik "İhracatta fiyat, İthalatta maliyet hesaplama eğitimi" online olarak düzenlendi. Düzenlenen eğitimde, dış ticarette fiyatlama, katma değer vergisi, ithalatta maliyet hesaplama konuları uygulamalı olarak anlatıldı.

2021
13:30
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Söz konusu eğitimin birinci ve ikinci oturumuna İhracat Destek Ofisi personeli tarafından katılım sağlandı.

2021
Devlet Destek ve Teşvikleri Eğitimi

Odamız ve TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkez (TOBB ETÜ SEM) işbirliğinde, 25 Mayıs 2021 Salı günü 13.30-16.30 saatleri arasında, Zoom uygulaması üzerinden video konferans yöntemiyle, “Devlet Destek ve Teşvikleri Eğitimi” düzenlenmiştir.

2021
10:00
URGE Projesi Kurumsal Kimlik Çalışması Toplantısı

DET Reklam firması yetkilisi Hayrettin Demirel ile "Tekstil Makineleri ve Yan Sanayi İhracatının Geliştirilmesi" URGE Projesi kapsamında yapılacak olan kurumsal kimlik çalışması ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.

2021
16:00
İlimiz Balıkçılık Sektörü Toplantısı

20210531-154638_1622465392.png

İlimiz balıkçılık sektörü hakkında Kılıç Holding CEO'su Hakan Uyanık ile istişare toplantısı gerçekleştirildi.

2021
15:00
“Portekiz Pazarı ve İhracat Potansiyeli” Webinarı

Adana Sanayi Odası ve Lizbon Ticaret Müşavirliği iş birliğinde, 25 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat 15.00’te “Portekiz Pazarı ve İhracat Potansiyeli” webinarı düzenlenmiştir. Lizbon Ticaret Müşaviri Sayın Gülsüm Aktaş'ın katılımları ile gerçekleşen etkinlikte Bölgemiz ve Ülkemizin Portekiz ile işbirliklerinin geliştirilmesi ve pandemi sonrasında Portekiz’de yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alınması gibi hususlar tartışılmıştır. İhracatımızın artırılması için Türkiye-Portekiz Dış Ticaretinin Analizi yapılmıştır. Adana ve bölgesindeki firmalara güncel süreçler ile ilgili bilgiler verilmiştir.

2021
İzmir Ticaret Odası & İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İşbirliğinde Gerçekleştirilen İhracat Destek Ofisi Projesi Açılış Toplantısı

İZTO İhracat Destek Ofisi & İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu işbirliğinde İhracat Destek Ofisi Projesi’nin ikincisi başlatılmıştır. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen projenin açılış toplantısında İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler konuşma gerçekleştirmiştir. Toplantıda İZTO Genel Sekreteri Prof.Dr. Mustafa Tanyeri, İEÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Burçin Önder tarafından proje süreci hakkında firma ve öğrencilere bilgilendirme sağlanmıştır. Projenin amaçları : • Henüz ihracat gerçekleştirmemiş ve sürdürülebilir ihracat gerçekleştirememiş İZTO Üyelerinin kısa zamanda ihracat gerçekleştirerek uluslararası pazara girmelerine katkıda bulunmak ve ihracatı KOBİ'lerden başlayarak bütün iş dünyasına yaymak. • İZTO Üyelerinin ihracata yönelik devlet desteklerinin kullanımını arttırmak. • Gençlerin ihracata ilgisini arttırarak, geleceğin ihracat uzman personelini yetiştirmek. • Ülkemiz istihdamına katkıda bulunmak. Proje kapsamında birbirleriyle eşleştirilen 25 firma temsilcisinin ve 21 İEÜ Meslek Yüksekokulu öğrencisinin sanal ortamda gerçekleştirilecek eğitimlere ücretsiz olarak katılımları ve proje kapsamındaki tüm ihracat çalışmaları uygulamalı olarak ele almaları sağlanacaktır.

2021
16:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Venezuela

elektronik-sohbet-venezuela_1622531109.jpg

Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Venezuela etkinliği 25 Mayıs 2021 Salı günü 16.00-17.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinlik duyurusu yapılarak ilgili üyelerimizin katılımı sağlanmıştır

2021
14:00
Eğitim Bilgilendirmesi

TOBB tarafından düzenlenen "Yeşil Lojistik ve Yeşil Tedarik Zinciri" webinarına ihracatçı ve potansiyel ihracatçı üyelerimizin katılımı sağlandı, üyelerimize özel bilgilendirme ve duyuru yapıldı.

2021
16:00
Portekiz Ülke Raporu - Adana Sanayi Odası

Portekiz Ülke Raporu hazırlanmış olup, web sitemizde firmalarımız ile paylaşılmıştır.

2021
14:00
Firma Ziyareti

İkiel Dış Ticaret Sanayi ve İmalat Ltd. Şti'ye firma ziyareti gerçekleştirilecek bu süreçte neler yapılmış firma ne durumda izlenecek.

2021
11:16
Danışmanlık

STR Biyo Teknolojileri Medikal İmalat İthalat ve İhracat Sanayi Tic. Ltd. Şti dış Ticaret Uzmanı Büşra Altın Odamız İhracat Destek Ofisini arayarak , TURAP Fuarına katılım ile ilgili bilgi talep edilmiş, Ticaret Bakanlığı Fuar katılım destekleri ile ilgili bilgi verilmiş, Tebliğ üzerinde konuşulmuş, liste incelenmiştir.

2021
15:45
Uluslararası FENOFEM Sanayi Sanal Fuarı İstatistik

fenofem-istatistik_1622202265.jpg

1 Nisan 2021 itibariyle 5 gün süren ve B2B platformu bir yıl açık kalacak Karabük TSO tarafından düzenlenen fuarımızın 1 Nisan - 24 Mayıs arasındaki ziyaret istatistik bilgileri rapor haline getirilmiştir.

2021
14:00
Gaziantep Kimya Plastik Kümesi

Gaziantep Kimya Plastik Kümesi UR-GE projemizin İhtiyaç analizi açılış toplantısı gerçekleştirildi.

2021
18:00
ABD Pazarına Giriş Toplantısı

ekran-goruntusu-2021-05-21-180820_1622464398.png

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası KAGEGİK (Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu) Başkanı Aykut Balcıoğlu ile Houston Ticari Ataşesi Ahmet Yavuzhan Erdem ile ABD pazarına giriş ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.

2021
Mikro İhracat

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) hakkında bilgi verilmiştir.

2021
14:00
İhracat Eğitimi

21 Mayıs 2021 saat 14.00'de ihracat potansiyeli olan üyelerimize Akademik Danışmanımız Prof.Dr.Hasan Ayaydın'ın tarafından zoom üzerinden ile e-ihracat-mikro ihracat üzerine eğitim verilmiş ve firmalarımızın soruları cevaplandırılmıştır. Konu başlıkları: Mikro ihracat nedir Mikro ihracatın sağlamış olduğu avantajlar, e-ihracat ve mikro ihracat ödeme şekilleri Mikro İhracata yönelik devlet destekleri Mikro ihracat kapsamında uygulanan devlet destekleri

2021
Estonya Ülke Raporu

estonya-ulke-raporu-10-43-04_1622729820.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Estonya ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
10:15
SEKA Otomotiv'e Yerinde Bilgilendirme Ziyareti Yapıldı

seka-otomotiv_1621579010.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden SEKA Otomotiv'e ihracat devlet destekleri ve ihracat platformları hakkında yerinde bilgilendirme yapıldı. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi Dış Ticaret ve Proje Uzmanı Volkan AKACI tarafından kolaydestek.gov.tr ve kolayihracat.gov.tr adresleri üzerinden uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

2021
12:55
Firma Ziyareti

Özden Bitkisel Yağları Üretim Pazarlama Sanayi Tic. Ltd. Şti. ziyaret edilerek ihtiyaçları değerlendirildi. İhracat süreçleri hakkında değerlendirme yapıldı.

2021
Aysanlar Ltd. Şti. İhracat Faaliyetleri

ays4_1622202085.png

Şirketin ihracata ilk başlamaya karar vermesi ve süreç ile ilgili yardım talebi üzerine yol gösterici bilgilendirmeler yapılmış, detaylı olarak adımları içeren epostalar iletilmiştir. 1 hafta sonra geribildirim için arayarak sorunlarının çözümüne dair ilerleme olup olmadığı sorulmuş ve karşı taraftan sürecin başarıyla ilerlediği belirtilerek danışmanlık için ofisimize teşekkür edilmiştir.

2021
10:00
Singapur Cumhuriyeti Pazarı ve Ticaret Fırsatları

singapur_1622456716.jpg

Odamız organizasyonu; T.C. Singapur Büyükelçiliği, T.C. Singapur Ticaret Müşavirliği iş birliği ile, 20 Mayıs 2021 Perşembe günü saat 10.00-12.00 arasında Singapur Cumhuriyeti pazarının ve bölgede bulunan ticaret imkanlarının ele alınacağı; otomotiv ve otomotiv yan sanayi, makine, gıda, inşaat, mobilya sektörleri başta olmak üzere tüm sektörleri kapsayan "Singapur Cumhuriyeti Pazarı ve Ticaret Fırsatları" konulu online seminer (Zoom Webinar bağlantısı ile) gerçekleştirilmiştir.

2021
14:00
TEB (Türkiye Ekonomi Bankası) İhracat Eğitimi

ekran-resmi-2021-05-20-144932_1622463327.png

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile üyelere "TEB İhracat Eğitimi" başlıklı online eğitim düzenlendi. Gerçekleşen eğitimde Türkiye Ekonomi Bankası Baş Ekonomisti Hakan Aklar ve Küresel Ticaret Danışmanı Abdurrahman Özalp tarafından makro ekonomik gelişmeler, Covid-19 etkileri ve beklentiler ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

2021
16:30
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-ABD

elektronik-sohbet-abd_1622530780.jpg

Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-ABD etkinliği 20 Mayıs 2021 Perşembe günü 16.30-18.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinlik duyurusu yapılarak ilgili üyelerimizin etkinliğe katılımı sağlanmıştır.

2021
İhracat Destekleri

T.C. Ticaret Bakanlığı, 2010/6 sayılı “Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında sağlanan destekler hakkında bilgi verilmiştir.

2021
UR-GE Deneyim Aktarımı Programı (GSO Uygulamalı UR-GE Atölyesi) Eğitimi

Gaziantep Sanayi Odası Tarafından video konferans yöntemi ile düzenlenen ''GSO UR-GE Deneyim Aktarımı Programı (GSO Uygulamalı UR-GE Atölyesi) Eğitimi'' ne Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Maden Makineleri Üreticileri Kooperatifi Başkanı Caner Uzun katıldılar. Ticaret Bakanlığı Kobi ve Kümelenme Destekleri Dairesi Başkanı Mustafa İlker Özdem’in açılış konuşmalarıyla başlayan eğitimde, GSO Genel Sekreter Yardımcısı M. Sermest Çapan tarafından UR-GE desteklerinin anlatıldığı bir sunum yapıldı. Eğitimin devamında Oda ve Borsaların proje deneyimleri aktarılarak, UR-GE projesi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için izlenmesi gereken adımlar uygulamalı örnekler ile anlatıldı.

2021
İhracat Ekiplerinin Temel Yetkinliklerini Artırmak ve Yönetsel İpuçları Eğitimi

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Tarafından Video Konferans yöntemi ile düzenlenen İhracat Ekiplerinin Temel Yetkinliklerini Artırmak ve Yönetsel İpuçları Eğitimine Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar. Ümit KOŞKAN MASALCI tarafından verilen eğitimde katılımcılara, kazanan takım olmanın anahtarları, güçlü bir liderlik, ortak hedef, oyunun kurallarının netliği, aksiyon planı, risk almayı teşvik, 100% dahil olma/dahil etme, ekip olmak için etkili iletişim araçları, DISC davranış profili ile iletişim ve yönetim, liderlikte geri bildirim, iletişim yolunu tıkayan bariyerler, liderlik stilleri ( baskıcı stil, vizyoner stil, dostane stil, demokratik stil, koçluk stili) konularında eğitim verildi. Eğitim sonrasında Ümit KOŞKAN MASALCI katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

2021
Mobilite Çağrısı Sunumu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu iş birliğinde gerçekleştirilen webinarda Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında ilan edilen ve son başvuru tarihi 8 Haziran 2021 olan Mobilite Çağrısı anlatıldı. Seminerin açılış konuşmaları TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş KÜTÜKCÜ ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR tarafından yapıldı. ''Mobilite Çağrısı Sunumu''nu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Program Yönetimi Dairesi Başkanı Hakan Erten yaptı. Seminere Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın imalatçı, ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar. Seminer sonunda katılımcıların konu hakkındaki soruları cevaplandırıldı.

2021
10:45
İhracat Hakkında Bilgilendirme

Karaman Medya Otomotiv Makine ve İnşaat San. Tic. Ltd. Şti'ye ihracat süreçleri için Medos sitemi ve Tobb2b sistemi hakkında bilgi verilmiştir.

2021
14:30
Firma Görüşmesi

Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş. ziyaret edilerek ihracata yönlendirmek üzere neler yapılabileceği değerlendirildi.

2021
09:00
Yalın Üretim Projesi Saha Ziyaretleri

2_1622460651.png

Kahramanmaraş TSO ile DOĞAKA işbirliği ile Yalın Üretim Kapasitesini Artırma Projesi kapsamında System Global danışmanlık firması ilgili mentörleri tarafından proje kapsamındaki 4 üye firmaya saha analizleri yapılarak eğitim verildi. Firmalar: 1. 18 Mayıs Salı -Görgel Metal 2. 19 Mayıs Çar -Modena Mensucat 3. 20 Mayıs Per- TOS ÇELİK 4. 21 Mayıs Cuma- Göknur Elektrik

2021
17:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-KÜBA

elektronik-sohbet-kuba_1622529229.jpg

Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-KÜBA etkinliği 18 Mayıs 2021 Salı günü 17.00-18.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinlik duyurusu yapılarak üyelerimizin etkinliğe katılımı sağlanmıştır.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler ''Küba'' Havana

Ticaret Bakanlığımız tarafından video konferans yöntemi ile düzenlen Ticaret Müşavirlerimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor etkinlikleri kapsamında yapılan Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler ''Küba'' Havana Temsilcimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor Etkinliğine, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar.

2021
15:10
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Nüans Teknik Yapı İnşaat ve Enerji Sanayi Tic. Ltd. Şti.'ye e-ihracat, ihracat aşamaları, pazar araştırması ve müşteri bulmak teknikleri, kolay ihracat platformu, akıllı ihracat robotu ve ihracatta düzenlenen belgeler konularında bilgi verildi. Ayrıca firmamıza KOBİler için hazırlanmış ihracat rehberi iletildi.

2021
14:00
Sri Lanka Ticaret ve Sanayi Odası ile İşbirliği Protokolü

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği ile görüşmelerimiz ve yakın ilişkilerimiz ticaretin gelişmesi açısından değerlendirilmiş olup Sri Lanka Merkez Ticaret ve Sanayi Odası ile Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası olarak karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için işbirliği protokolü hazırlandı.

2021
14:00
KOSGEB Hızlı Destek Programı Bilgilendirme Eğitimi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve Kahramanmaraş KOSGEB İl Müdürlüğü iş birliğinde üyelere yönelik “KOSGEB Hızlı Destek Programı Bilgilendirme Eğitimi” online olarak gerçekleştirilmiştir.

2021
10:00
Türkiye 2020 Patent Raporu

Ulusal bir projede stratejik ortak olarak patent geliştirme alanında verdiğimiz eğitimlere ilaveten 2020 yılı patent raporunu üyelerimizle paylaştık. Özellikle Avrupa ülkelerinin patent başvuruları hakkında bilgilendirme yapılarak ihracat kolaylaştıracak ve geleceğin sektörlerine odaklı yatırım potansiyeli hakkında üyelerimize yönelik faydalı bir çıktı sunmuş olduk.

2021
İhracat Belgeleri

Scada Otomasyon Elektrik Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. yetkilisine İhracat belgeleri ve MEDOS'a üyelik süreci hakkında bilgi verildi.

2021
14:00
KOBİ'lere Yöneklik Avrupa Yeşil Mutabakatı Bilgilendirme Semineri

Eskişehir Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi tarafından, Dünya ekonomisinin ve küresel ticaretin yönünü değiştirmesi, üretim süreçlerini derinden etkilemesi beklenen “Avrupa Yeşil Mutabakatının (Green Deal)” alanında uzman konuşmacılar ile değerlendirildi. Eskişehir Teknik Üniversitesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı, ESO Sürdürülebilir ve Yeşil Sanayi Danışmanı Prof. Dr. Cengiz Türe'nin sunuşuyla gerçekleştirilen webinarda Yeşil Mutabakat hakkında katılımcılara bilgi verildi.

2021
Türkiye ve Avrupa'nın Geleceği

İktisadi Kalkınma Vakfı ve Kocaeli Sanayi Odasının, Avrupa Günü vesilesiyle, 8 Mayıs 2021 tarihinde organize ettiği “Türkiye ve Avrupa'nın Geleceği” başlıklı etkinliğe Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri video konferans yöntemi ile katıldılar. Moderatörlüğünü Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı H. Tahsin TUĞRUL'un , açılış konuşmasını İKV ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU'nun yaptığı toplantıda, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk KAYMAKCI ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus MEYER-LANDRUT katılımcıları Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin geçmişi, bugünü ve geleceği konusunda bilgilendirdiler.

2021
13:00
Danışmanlık

Kurt Makina'ya Yeni Pazarlara Giriş ve İhracat Destekleri hakkında bilgi istedi, Kolay ihracat platformu hakkında bilgi verilmiş ve siteye yönlendirilmiştir. Kolay destek sitesi hakkında bilgi verilerek yönlendirildi.

2021
14:30
Ticaretin Gelecekteki Altyapısını Kurmak: Alibaba Örneği

Odamız Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu tarafından 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 14.30’ da “Ticaretin Gelecekteki Altyapısını Kurmak: Alibaba Örneği” Semineri Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Dr. Öğr. Üyesi Mustafa YILMAZ’ ın sunumuyla Zoom uygulaması üzerinden online gerçekleştirilmiştir.

2021
15:00
Libya Pazarı ve Ticaret İmkanları

libya_1622456788.jpg

7.05.2021 Cuma saat 15:00'de "Libya Pazarı ve Ticaret İmkanları" etkinliği gerçekleştirilmiştir.

2021
KOSGEB - Dünya Bankası - Jıca Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Toplantısı

Odamız ve KOSGEB Zonguldak İl Müdürlüğünün işbirliği ile ''KOSGEB - Dünya Bankası - Jıca Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı'' konulu toplantı Webinar (zoom) ortamında yapıldı. Moderatörlüğünü Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya'nın yaptığı toplantıda, Zonguldak KOSGEB İl Müdürlüğü Uzmanı Soner Kaynar tarafından katılımcılara ''Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı''nın detayları anlatıldı. Sunum sonrasında KOSGEB Uzmanı Soner Kaynar tarafından katılımcılar tarafından yöneltilen sorular cevaplandırıldı. Kullanılacak destek MKİ’ler tarafından 3 yılı ödemesiz dönemi takip eden 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte (toplam 5 yıl vade) geri ödenecek. Sonuçlar 17 Haziran 2021 Tarihinde açıklanacak.

2021
Pazara Girişte ve Ticarette Teknik Engeller Eğitimi

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ile Ticaret Bakanlığı İşbirliğinde video konferans yöntemi ile düzenlenen ''Pazara Giriş ve Ticarette Teknik Engeller'' eğitimine Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar. Eğitimde katılımcılar, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları, Ticarette Teknik Engeller,7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ve Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu, konularında Ticaret Bakanlığı Uzmanları Burcu Banu BAŞAL, Nurullah Asım AKBULUT, Taha Alperen SALAR ve Yasemin GÖRÜCÜ tarafından bilgilendirildi.

2021
Ticaretin Gelecekteki Altyapısını Kurmak: Alibaba Örneği Semineri

SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyonu tarafından organize edilen ve video konferans yöntemi ile gerçekleştirilen "Ticaretin Gelecekteki Altyapısını Kurmak: Alibaba Örneği" Seminerine Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı ve ihracat potansiyeli olan üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katıldılar. Seminerde Dr. Öğr. Üyesi Mustafa YILMAZ tarafından katılımcılara Alibaba'nın kurulma süreci ve gelişimi, Alibaba'nın önerdiği ticaret altyapısı modeli ve Alibaba'nın önerdiği modeli ülkemizde uygulamak mümkün mü? konularında eğitim verildi.

2021
Danimarka Ülke Raporu

danimarka-ulke-raporu-14-14-49_1622729724.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Danimarka ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Norveç

elektronik-sohbet-norvec_1620030693.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Norveç” e-sohbet etkinliğimiz 4 Mayıs 2021 Salı günü 14.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinlik duyurusu yapılarak ilgili üyelerimizin etkinliğe katılımı sağlanmıştır.

2021
14:00
Danışmanlık

İKİEL DIŞ TİCARET SANAYİ VE İMALAT LİMİTED ŞİRKETİ Bangladeş pazar bilgisi istenmiştir. Bangladeş pazarı ile ilgili ihraç edilecek ürünün GTİP 'i araştırılmış ve ülke pazarı ve fırsatları hakkında bilgi verilmiştir.

2021
Norveç-Oslo Temsilcimiz İş Dünyamızla Buluşuyor Etkinliği

Ticaret Bakanlığımız tarafından video konferans yöntemi ile düzenlen Ticaret Müşavirlerimiz İş Dünyamız İle Buluşuyor etkinlikleri kapsamında yapılan Norveç-Oslo Temsilcimiz İş Dünyamızla Buluşuyor Etkinliğine Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Sorumlusu Erdem Koltuk, Odamızın ihracatçı üyeleri , Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyelerimiz katıldılar. Toplantıya konuşmacı olarak Ticaret Başmüşaviri Alper Sadık TOKÖZLÜ, Türkiye Norveç İş Konseyi Başkanı - Batservice Gemi İnşa Offshore Hizm. San. Tic. A.Ş. - Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Selahattin ÜNLÜ, Grundig Nordic AS Ürün Yöneticisi Emre SEZGİN, Usberk AS Firma Sahibi Ayşegül TUTKUN, Barsan Global Lojistik Norveç Bölge Direktörü Recep KARA katıldılar. Katılımcılara Norveç pazarı ile ilgili bilgilendirmelerde bulundular.

2021
Aylık İhracat Raporu (Nisan-2021)

Türkiye ve Kahramanmaraş özet aylık ihracat raporu (Nisan-2021) hazırlanarak üyelerimizle paylaşılmıştır.

2021
10:00
Kosova ve Arnavutluk ile B2B İkili İş Görüşmeleri Etkinliği

Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında düzenlenen ikili iş görüşmeleri b2match platformu üzerinden online olarak gerçekleştirilmiştir. Bölgemiz firmaları, bulundukları ortamdan sisteme online bağlanarak ilgili sektörlerde faaliyet gösteren Kosovalı ve Arnavut firma temsilcileri ile görüşülmüş ve olası işbirliklerini değerlendirebilmiştir.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-HIRVATİSTAN

elektronik-sohbet-hirvatistan-01_1620030621.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Hırvatistan” e-sohbet etkinliğimiz 5 Mayıs 2021 Salı günü 14.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin duyurusu yapılarak üyelerimiz etkinliğe yönlendirilmiştir.

2021
Danışmanlık

İkiel Dış Ticaret Sanayi ve İmalat Ltd. Şti'ye pazar araştırması çalışması yapıldı. Ülkeler belirlenerek, firmanın dış ticaretini geliştirmesi için dış ticaret destekleri hakkında bilgiler verilerek, ülkeler araştırılmaya başlandı ilgili danışmanlık süresi 1 ay sürecek .

2021
14:00
Danışmanlık

BİÖRNEK PROTOTİPLEME MERKEZİ Polonyada yerleşike olan ve ihracat gerçekleştireceği bir firma ilgili bilgi talebinde bulunuldu. Varşova Ticaret Müşavirliği ile irtibata geçilerek onlara firma ile ilgili bilgi soruldu, Ticaret Müşavirliği Firmanın ticaret sicilini gönderdi ve gerekli bilgiyi firmamıza aktarmamızı sağladı.

2021
10:00
Kosova - Arnavutluk İkili İş Görüşmeleri Etkinliği

Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında, Doğu Marmara ABİGEM, Kosova İş Ajansı Prishtina REA ve Arnavutluk Yatırım Geliştirme Ajansı ile işbirliğinde, 5 Mayıs 2021 tarihinde B2B ikili iş görüşmeleri etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik; bilişim ve iletişim teknolojileri, otomotiv yan sanayi, makine, otomasyon, metal, plastik ve kauçuk sektörlerini kapsamaktadır. Üyelerimiz, bulundukları ortamdan sisteme online bağlanarak ilgili sektörlerde faaliyet gösteren Kosovalı ve Arnavut firma temsilcileri ile görüşebilmiş ve olası işbirliklerini değerlendirebilmiştir.

2021
Tradevalley ile İhracat Eğitimi Görüşmeleri

Trade valley firması ile üyelerimizin ihracata yönelik donanım eksikliklerini gidermek adına bir görüşme yaptık. 25 Mayıs 2021 tarihinde tüm üyelere yönelik bilgilendirme eğitim hazırlıklarını görüştük.

2021
10:00
Uygulamalı Hedef Pazar Analizi Eğitimi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ve AKİB organizasyonuyla, üyelere yönelik “Trademap ile Uygulamalı Hedef Pazar Analizi” konulu 2 günlük eğitim düzenlenmiş olup. Dr. Alper ALTAN tarafından gerçekleştirilen eğitimde, • Ürün sınıflandırmaları • Ülke, ürün filtreleme, ticaret göstergeleri, zaman serileri • Grafikler, harita ve tablo çıktıları • Ülkelerin ihracat/ithalat miktarları, fiyatlar, trendler • Hedef pazar analizi, doğru ülke seçimi • Ülke analizi, macmap ile vergi oranları incelemesi • Potansiyel alıcıların belirlenmesi konularında üyelere yönelik bilgilendirme yapılmıştır.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler- Hırvatistan toplantısı

Ticaret Bakanlığımız tarafından video konferans yöntemi ile düzenlen Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler- Hırvatistan toplantısına İhracat Destek Ofisi sorumlusu Erdem Koltuk, ihracatçı üyeler, kadın ve genç girişimciler katıldılar.

2021
11:35
Danışmanlık Hizmeti

Said Marble Maden Mermer Traverten İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne ihracat destekleri, fuar destekleri, pazar araştırması hususlarında danışmanlık desteği verildi. Trademap ve Ticaret Bakanlığı üzerinden yapılan araştırma sonuçları firma yetkilisine teslim edildi.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Portekiz

elektronik-sohbet-portekiz-01_1620029831.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler kapsamında Portekiz Ticaret Müşavir ve Ataşeleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere e-konferans 4 Mayıs Salı, 14:00-15:30 saatleri arasında gerçekleşmiştir.

2021
14:20
Danışmanlık

BİÖRNEK PROTOTİPLEME MERKEZİ Yeni Pazarlara Giriş ve İhracat Destekleri hakkında bilgi istedi. Yeni Pazarlara girişi ile ilgili bilgi istemiş, Detaylı Pazar araştırması yapılmaya başlandı. İhracat destekleri hakkında bilgi verildi, kolay ihracat platformuna yönlendirildi.

2021
14:00
İspanya'ya İhracat Fırsatları Eğitimi

ekran-resmi-2021-05-04-141718_1622447890.png

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından üyelere yönelik "İspanya'ya İhracat Fırsatları " Eğitimi online olarak gerçekleştirilmiştir. Eğitim; TradeAtlas İhracat Akademisi Küresel İş Geliştirme Müdürü Sn. Zehra Duygu Kılıç moderatörlüğünde, TradeAtlas İspanya Acentesi Prof. Teresa Guillén Zulueta tarafından İngilizce olarak sunulmuştur. İspanya pazarında yükselen trendler, İspanya'da müşteri bulma yöntemleri ve İspanya pazarı risk analizleri hakkında üyelere bilgilendirme yapılmıştır.

2021
10:00
Ülke Masaları Bülteni

Tüm üyelerimizle Nisan ayı ülke masaları bülteninin paylaşımını yaparak, dış ticaret odağındaki ülkelere yönelik farkındalık artırma faaliyetlerimize devam ediyoruz.

2021
'Yeşil ve Dijital Dönüşüm: İklim, Enerji ve Mobilite| Dijital, Endüstri ve Uzay'' Toplantısı

22_1622634374.jpg

Avrupa Birliği'nin (AB) araştırma ve yenilikçilik alanında temel mali destek aracı olan Ufuk Avrupa Programı Tanıtım Etkinlikleri: ''Yeşil ve Dijital Dönüşüm: İklim, Enerji ve Mobilite| Dijital, Endüstri ve Uzay'' toplantısına video konferans yöntemi ile Üyelerimiz, kadın-genç girişimcilerimiz, ihracat odaklı çalışan üyelerimiz ile odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, İhracat Destek Ofisi Görevlisi Erdem Koltuk katıldı. Avrupa Birliği'nin (AB) araştırma ve yenilikçilik alanında temel mali destek aracı olan Ufuk Avrupa Programı, 95,5 milyar avro hacmindeki bütçesiyle dünyanın en iddialı sivil Ar-Ge ve yenilik programıdır. 2021-2027 döneminde uygulanacak Program kapsamında pazar yaratma potansiyeline sahip yenilikçilik faaliyetleri başta olmak üzere, araştırma, geliştirme ve teknoloji alanlarında sağlanacak destekler ile AB'nin küresel rekabet edebilirliğinin arttırılması hedeflenmektedir. Ufuk Avrupa Programının 2021-2027 dönemindeki ilk proje teklif çağrılarının önümüzdeki haftalarda açılması beklenmektedir. Söz konusu çağrılar kapsamında temel araştırma projelerinden pazara açılma ve ticarileşmeye kadar, tüm aşamalardaki teknoloji geliştirme faaliyetleri desteklenecektir. Bu kapsamda, araştırmacılar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, erken aşama teknoloji tabanlı girişimler, kamu kurumları, KOBİ'ler ve firmalar program çağrılarına başvuru yapabilecektir. Toplantıda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve ilgili bakanlık ve kamu kurum üst düzey temsilcileri konuşmacı olarak yer aldılar.

2021
Gaziantep Kimya Plastik Kümesi

Gelincik Kozmetik Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. şirket yetkilisine UR-GE desteği hakkında bilgi verildi.

2021
15:00
Nisan 2021 İhracat Raporu (Türkiye & Adana)

Nisan 2021 dönemi İhracat Rakamları Raporu hazırlanmış olup, üyelerimiz ile web sitemiz aracılığıyla paylaşılmıştır.

2021
Uluslararasi Yaptırımlar Çerçevesinde Venezuela Konulu Toplantı

a2375b47-1f6b-4580-a654-05bebf8a2352_1622634118.jpg

Türkiye-Venezuela İş Konseyi tarafından Organize edilen ''Uluslararasi Yaptırımlar Çerçevesinde Venezuela'' Konulu Toplantıya duyuru yapılan ve ihracat Destek Ofisi Görevlisi Erdem Koltuk katıldı. Toplantının moderatörlüğünü Türkiye – Venezuela İş Konseyi Başkanı Altuğ Oğuz yaptı. Toplantının açılış konuşmaları T.C. Dişişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdür/Büyükelçi Zeki Levent Gümrükçü, Venezuela Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes ve T.C. Karakas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu tarafından yapıldı. ''Venezuela Ekonomisine Bakış, Yaptırımlar ve Yaptırımlar Çerçevesinde Venezuela ile Ticaret'' konuları Türkiye – Venezuela İş Konseyi Başkan Yardımcısı Osman Çalışkan, T.C. Karakas Ticaret Müşaviri Ali Atilla, Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Ural Aküzüm, THY Karakas Ülke Müdürü Cemal Kaya tarafından anlatıldı.

2021
Belçika Ülke Raporu

belcika-ulke-raporu-16-21-13_1619791883.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Belçika ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
Danışmanlık

Elit Ofis firmasına sokağa çıkma yasağı günlerinde çalışma ile ilgili bilgilendirme ve danışmanlık yapıldı.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-Kosova

elektronik-sohbet-kosova-01_1619591195.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-KOSOVA” e-sohbet etkinliğimiz 29 Nisan 2021 Perşembe günü 14.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Görsel çalışma ile Eskişehir Ticaret Odası üyelerine hem sosyal medya hem de duyuru yapılarak bilgilendirilmiştir.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Kosova toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Kosova toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat potansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
Danışmanlık

Kırıcı kuyumculuk firmasına İspanya pazarı ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

2021
12:00
Danışmanlık

BİÖRNEK PROTOTİPLEME MERKEZİ Firması Odamız ihracat destek ofisine başvuruda bulunarak İhracatta Ödeme Şekilleri hakkında bilgi talep etti. İhracatta Ödeme şekilleri firmaya detaylı olarak anlatıldı. Ayrıca Kolay destek ve Kolay ihracat platformuna yönlendirildi. Detaylar için Ticaret Bakanlığı uzmanlarına yönlendirildi.

2021
17:00
Gıda Sektörü İngiltere-Adana İkili İş Görüşmesi Etkinliği

Adana Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi çalışmaları sonucunda, İngiltere-Londra Bölgesinin önde gelen ithalatçı-dağıtımcı firması ile Adana'da faaliyet gösteren içecek üreticisi-ihracatçısı firma arasında ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir.

2021
11:00
"Gaziantep Savunma Sanayi ve Teknoloji Kümesi" BM/NATO İhaleleri Eğitimi

11:00-17:00 saatleri arasında katılımcılarımız ile söz konusu eğitim gerçekleştirilmiştir.

2021
09:00
Türkiye-AB Sanal Network Etkinliği

2021
10:00
Firma Ziyareti

Kurt Makinaya firma ziyaretinde bulunuldu. Hedef pazarlara yönelik izlenebilecek yöntemler hakkında değerlendirme yapıldı.

2021
14:00
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-HIRVATİSTAN

elektronik-sohbet-hirvatistan_1619593393.jpg

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan “Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler-HIRVATİSTAN” e-sohbet etkinlik27 Nisan 2021 Salı günü 14.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştirilmiştir. Görsel çalışma ile Eskişehir Ticaret Odası üyelerine hem sosyal medya hem de e-mail ile duyuru yapılmıştır.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Hırvatistan toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Hırvatistan toplantısı webinar ile gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat potansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
Yeni Başlayanlar için İhracata Giriş Eğitimi

Odamızca, İlimizin ihracatını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 28-30 Nisan 2021 tarihleri ve 13.30-16.30 saatleri arasında, video konferans yöntemiyle "Yeni Başlayanlar İçin İhracata Giriş Eğitimi " düzenlenmiştir.

2021
14:00
Brexit Sonrası Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkileri ve STA'nın Sağladığı Avantajlar

ss_1620023435.jpg

Eskişehir Sanayi Odası tarafından yürütülen Avrupa İşletmeler Ağı projesi kapsamında, 27 Nisan Salı günü TSİ 14:00’da “Brexit Sonrası Türkiye-İngiltere Ticari İlişkileri ve Serbest Ticaret Anlaşmasının Sağladığı Avantajlar” konulu webinar gerçekleştirildi. Webinarda, Brexit sonrası iki ülke arasındaki Ticari İlişkiler, Gümrük mevzuatları, imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın firmalara sağladığı avantajlar gibi konularda katılımcılara bilgiler verildi ve gelen sorular yanıtlandı. Webinarda T.C. Londra Ticaret Başmüşaviri sayın Tarık SÖNMEZ ve Birleşik Krallık Büyükelçiliği Türkiye-Birleşik Krallık İkili Politikalar Yetkilisi Sayın Seyfi ÖZMAY konuşmacı olarak yer aldı.

2021
10:00
Havacılık, Raylı Sistemler ve Otomotiv Sektörlerine Yönelik Uluslararası Online İkili İş Görüşmeleri

info-pack_1620023851.pdf

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından yürütülmekte olan ve Avrupa Birliği'nin TEBD programı kapsamında desteklenen ‘Türkiye-AB İşbirliği Online İkili İş Görüşmeleri Programı” rekor düzeyde katılımla tamamlandı. AB ülkelerinden Amerika'ya, Çin'den Meksika’ya kadar 34 ülkeden, 369 firma ve kuruluşun yer aldığı program dahilinde toplamda 595 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. ESO üyesi firmalar yeni pazarlar bulma ve yeni işbirlikleri kurma noktasında önemli fırsatlar yakaladı. Program için ESO bünyesinde oluşturulan proje ekibinin profesyonel çalışmalarıyla havacılık, raylı sistemler ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren ESO üyelerinin yanı sıra diğer ülkelerden katılan firmalarla birlikte 4 üniversite, 17 Ar-Ge şirketi, 9 kalkınma ajansı, 9 kamu kurumu ve 12 iş kümesi de etkinlikte yer aldı. Eskişehir Sanayi Odası tarafından koordine edilen Avrupa Birliği projesi kapsamında yapılan ‘Türkiye-AB İşbirliği Online İkili İş Görüşmeleri Programı’ İspanya’dan Barselona Ticaret Odası ve Fransa’dan Auvergne-Rhône-Alpes Ticaret Odası ortaklığında gerçekleştirildi. Programa ayrıca ESO'nun üyesi olduğu ve Avrupa çapında faaliyet gösteren havacılık, raylı sistemler ve otomotiv iş ağları da destek verdi.

2021
09:00
Türkiye-AB Sanal Network Etkinliği

2021
16:00
İhracat Belgeleri Hakkında Bilgilendirme

Duru Bulgur Gıda San. A.Ş.'ye ihracat belgeleri için Medos sistemi hakkında bilgi verilmiştir.

2021
09:30
Dış Ticarette Ticari İstihbarat Kullanımı Eğitimi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Avrupa İşletmeler Ağı Projesi faaliyetleri çerçevesinde, 27-28-29 Nisan 2021 tarihleri arasında “Dış Ticarette Ticari İstihbarat Kullanımı Eğitimi'' gerçekleştirilmiştir.

2021
"Gaziantep Gıda Kümesi" UR-GE Projesi Hedef Pazar Analizi ve Ticari İstihbarat Eğitimi

Destek ödeme başvurusunun yapılabilmesi için firmalardan talep edilen anket formuna ilişkin firmalarla iletişime geçildi.

2021
17:00
E-İhracat Eğitimi

Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında E-İhracat Eğitimi düzenlenmiştir. Dr. Özgür Özdemir ve Kağan Sarı tarafından verilen eğitimde aşağıdaki konular bulunmaktadır. *E-İhracat girişimciliği *E-İhracat temel bilgiler ve pazar analizi *E-İhracat hazırlık adımları *Uluslararası dijital pazarlama Söz konusu eğitimin kaydına https://www.youtube.com/watch?v=2odeTwUk_cI adresinden ulaşabilirsiniz.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Bangladeş toplantısı

22042021_1619092269.png

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Bangladeş toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat ptansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
Avusturya Ülke Raporu

avusturya-ulke-raporu-16-44-59_1619598516.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Avusturya ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
İhracat Pazar Araştırması

Sardes Mobilya firmasına, 940360 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) Numarası ile başlayan ''Ahşap Mobilya’’ ürün grubu için ihracat pazar araştırması yapılmış, potansiyel alıcı bilgileri gönderilmiştir.

2021
11:00
TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi Tanıtım Toplantısı

Türk şirketlerinin ABD pazarına girişi ve pazarda tutunabilmesi, satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası destek konularının ele alındığı "TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi Tanıtım Toplantısı" 21 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 11.00'de TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Sayın Noyan CİRİTOĞLU'nun sunumuyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.

2021
15:00
Portekiz Pazarı ve Ticaret İmkanları

portekiz_1618903098.jpg

Odamız organizasyonu, T.C. Lizbon Ticaret Müşavirliği ve DEİK iş birliği ile, 21 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 15:00'da Portekiz Pazarı ve Ticaretin ele alınacağı "Portekiz Pazarı ve Ticaret İmkanları" konu başlıklı online seminer gerçekleştirilmiştir. T.C. Lizbon Ticaret Müşaviri sayın Gülsüm Aktaş'ın ve DEİK Türkiye-Portekiz İş Konseyi YK üyesi sayın Özlem Odabaş Tavares'in konuşmacı olarak yer almış ve online seminer düzenlenmiştir. Seminer Adı : Portekiz Pazarı ve Ticaret İmkanları Tarih : 21 Nisan 2021 Çarşamba Saat : 15:00 - 16:30 Seminer Sunum : Lizbon Ticaret Müşaviri Sn. Gülsüm Aktaş

2021
14:00
Kolay İhracat Platformu Webinarı

Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde internet üzerinden “Kolay İhracat Platformu Bilgilendirme Semineri” ne katılım sağlandı.

2021
14:00
Kolay İhracat Platformu Webinarı Duyurusu

Odamız olarak tüm üyelerimize kolay ihracat platformu webinar bilgilendirmesi yapıldı.

2021
Slovenya Büyükelçisi Ziyareti

Slovenya Büyükelçisi Erzurum TSO'yu ziyaret ederek karşılıklı ticari bilgi alışverişinde bulundu. Mayıs Haziran döneminde webinar üzerinden firma tanışma toplantısı organizazyonu kararlaştırıldı.

2021
14:00
Kolay İhracat Platformu Bilgilendirme Semineri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Ticaret Bakanlığının ortaklaşa gerçekleştirmiş olduğu kolay ihracat bilgilendirme seminerine odamız üyeleri tarafından da katılım sağlanmıştır

2021
Kolay İhracat Platformu Eğitim

Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde internet üzerinden gerçekleştirilecek olan seminerde; "Kolay İhracat Platformu" ile ihracat yapacak firmaları; ürün, hedef pazar ve potansiyel pazar önerileri ile uygun pazarlara ulaşmaları doğrultusunda bilgilendirme yapılmıştır

2021
14:00
Kolay İhracat Platformu Bilgilendirme Semineri

20 Nisan 2021 Salı – Saat: 14:00' te Ticaret Bakanlığı ve TOBB işbirliğinde internet üzerinden gerçekleştirilen olan seminerde; “Kolay İhracat Platformu" ile ihracat yapacak firmaları; ürün, hedef pazar ve potansiyel pazar önerileri ile uygun pazarlara ulaşmaları doğrultusunda bilgilendirme yapılmıştır.. Seminer sonunda KOBİ’lerin konu hakkındaki soruları cevaplandırılmıştır.

2021
Dnaışmanlık

Nurcevher dondurma firması Mozambik'e dondurma ihracatı için bilgilendirme yapıldı.

2021
İhracat Miktarı

Özken Gümrük Müşavirliği firmasına, Kedi, köpek maması ürünü için 2020 yılında Türkiye'nin ihracat miktarı ve en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler hakkında bilgi verilmiştir.

2021
14:00
Kolay İhracat Platformu Webinarı

kolay-ihracat-platformu-webinar_1618829619.pdf

20 Nisan 2021 saat 14.00’de Birliğimiz tarafından Kolay İhracat Platformu webinarı düzenlenecektir.

2021
15:30
Hollanda Ankara Büyükelçisi'nin Adana Sanayi Odası Ziyareti

Ziyaretçiler: Büyükelçi Mrs. Marjanne de Kwaasteniet İkinci Katip Mr Jan Willem Scholten Ticari ve Ekonomi Ataşesi Ms. Helene Rekkers Kültür Müşaviri Eray Ergeç Gaziantep Fahri Konsolos Bora Tezel

2021
Devlet Destekleri

Efece Galvaniz Demir Çelik San. Ve Tic. A.Ş. firmasına, 2573 sayılı Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Kararında yer alan ‘’E-ticaret sitelerine bireysel üyelik desteği’’ hakkında bilgi verilmiştir.

2021
15:00
Hollanda Ülke Raporu

hollanda-ulke-bilgi-notu-adaso_1618898600.pdf

Hollanda Ülke Raporu hazırlanmış olup, web sitemizde firmalarımız ile paylaşılmıştır.

2021
10:00
Firma Ziyareti

Odamız İhracat destek ofisi yetkilileri, İki El Makine A.Ş. Ye ziyarette bulunarak hem firma ihtiyaçları hem de ihracatına katkıda bulunabilecek konularla ilgili değerlendirme yapmıştır.

2021
Kahramanmaraş'ta Balıkcılık Sektörü ile İlgili Durum Toplantısı

Yönetim Kurulu Başkanımız ile Kahramanmaraş'ta Balıkcılık Sektörünün ihracatının artırılması için yapılması gerekenleri ile ilgili durum toplantısı yapıldı.

2021
11:45
Eskişehir'den Gana'ya Ticaret Buluşması

gana_1619448232.jpg

Gana Ticaret Müsteşarı Patrick Osei Bonsu ile görüşen ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehirli iş insanlarının dünyanın dört bir yanında daha çok ticaret yapabilmeleri için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Gana Ticaret Müsteşarı Patrick Osei Bonsu ikili ilişkileri görüşmek ve karşılıklı ticari faaliyetleri değerlendirmek amacıyla Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’i ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir’in ihracatını geliştirmek, sanayici üyelerin dış ticaretten aldığı payı büyütmek için çaba gösterdiklerini kaydetti. Eskişehir sanayisini tüm dünyaya tanıtmak, sanayicilerin iş ağını geliştirmek için faaliyetler yürüttüklerini belirten Güler, bu kapsamda Eskişehir OSB’nin desteğiyle haziran ayında Eskişehir Endüstri Fuarı’nın düzenleneceğini dile getirdi. Eskişehirli iş insanlarını, Gana’daki iş potansiyeliyle de buluşturmayı arzu ettiklerini belirten Güler, ETO üyelerinin dünyanın dört bir yanında daha çok iş yapabilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

2021
15:42
Firma Ziyareti-Bilgilendirme

Odamız üyesi ihracatçı üye listemizde yer alan Altuntaşlar Gıda Ltd. Şti' ziyaret edilerek ihracatı için kendisini tebrik ettik. Yeni üretim tesisini inceledik ve ziyaret kapsamında ihracat sürecinde yaşamış olduğu sorunlarla ilgili danışmanlık hizmeti verdik.

2021
11:30
Gana Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi'nin Eskişehir Sanayi Odası Ziyareti

2021
12:30
Tekstil Makineleri Ve Yan Sanayi İhracatının Artırılması Projesi (URGE) Toplantısı

ekran-goruntusu-2021-04-15-124604_1618986469.jpg

Tekstil makineleri ve yan sanayi ihracatının artırılması projesi (URGE) kapsamında "yol haritası" sunumu yapıldı ve hedef pazar olarak seçilen Özbekistan hakkında bilgilendirme yapıldı.

2021
14:00
KOBİ'ler için İhracat Eğitimi

Odamız tarafından yürütülmekte olan “İhracat Danışmanlığı” hizmetimiz kapsamında organize edilen ‘KOBİ’ler İçin İhracat Eğitimi‘ etkinliği düzenlendi. Dış Ticaret Danışmanımız Abidin İçden eğitim kapsamında gerçekleştirmiş olduğu sunumda firmalarımıza bilgi aktarımında bulunarak KOBİ’ler için ihracat nedir, ihracat nasıl yapılır ve ihracatta dikkat edilmesi gereken hususlara vurgu yaptı. Katılımcılarımız online eğitim kapsamında; Global Ticaretin Görünümü, Türkiye İhracatının Görünümü, Neden İhracat Yapmalıyım, Durum Analizi ve Planlama, İhracatta Yol haritası, Dış Ticaretin Yönetimi, Pazara Giriş Stratejileri, Terimler ve Kavramlar konuları hakkında bilgi sahibi oldu. Ayrıca online eğitim sırasında katılımcılar tarafından iletilen sorular yanıtlandı.

2021
İsrail Ülke Raporu

israil-ulke-raporu-15-49-16_1619598452.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere İsrail ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
İhracat Danışmanlığı

Nuri Arıkan Bey'e şirket kurulumu ve teknik tekstiller pazarı hakkında bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti verildi.

2021
20:30
Hedef Pazar Belirlenmesi ve Pazara Girişi

Dış Ticaret Eğitim serimizin dördüncüsünde akademisyen Fedai Uzun tarafından "Hedef Pazar Belirlenmesi ve Pazara Giriş" konusunda eğiitim verilmiştir.

2021
13:00
Pazar Araştırması ve Müşteri Bulma Eğitimi

ekran-goruntusu-2021-04-15-124604_1618986149.jpg

Tekstil makineleri ve yan sanayi ihracatının artırılması projesi (URGE) kapsamında "pazar araştırması ve müşteri bulma" eğitimi düzenlendi.

2021
12:00
Özbekistan Ülke Raporu

Tekstil makineleri ve yan sanayi ihracatının artırılması projesi (URGE) kapsamında e hedef pazar olarak seçilen Özbekistan hakkında küme üyelerini bilgilendirmek amacıyla rapor hazırlandı.

2021
Dış Ticarette Sözleşme Hazırlama Webinarı

Avukat ve İstanbul Tahkim Merkezi Genel Sekreteri Yasin EKMEN ve Avukat Fatih IŞIK'ın anlatımı ve sunumuyla "Dış Ticarette Sözleşme Hazırlama Webinarı” 14 Nisan 2021 tarihinde saat 14:00'te Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilmiştir. Eğitime katılanlar aşağıdaki konularda bilgi sahibi olma imkanına kavuşmuşlardır: -Sözleşme Nedir ve Önemi - Sözleşme Hazırlanması - Sözleşmenin Etkisi - Sözleşme Müzakereleri - Sözleşme Hazırlığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar - Sözleşmenin Önemli Bölümleri - Sözleşmeden Doğan Uyuşmazlıkların Çözümü Eğitim sonunda Avukat ve İstanbul Tahkim Merkezi Genel Sekreteri Yasin EKMEN ve Avukat Fatih IŞIK katılımcıların konuyla ilgili sorularını yanıtlamıştır.

2021
E-Ticaret

Nehir Doğaltaş Takı Tasarım firmasına, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) Uygulaması hakkında bilgi verilmiştir

2021
20:30
Dış Ticarette Ödeme Şekilleri

odeme-sekilleri-egitimi_1618302982.png

Odamız tarafından düzenlenen Dış Ticaret Eğitim Serisinin Üçüncüsünde akademisyen Fedai Uzun tarafından "Dış Ticarette Ödeme Yöntemleri" konusu ele alınmıştır.

2021
Modülset Mobilya İhracat Destekleri Bilgilendirmesi

Modülset mobilyaya ihracat destek hakkında Eximbank kredileri hakkında bilgi verildi.

2021
11:00
Firma Ziyareti

13.04.2021 tarihinde Kurt Makina'ya Firma Ziyaretinde bulunuldu.

2021
İhracat Pazar Araştırması

Seva Aydınlatma Enerji Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. firmasına, 940540 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) Numarası ile başlayan ''Aydınlatma Cihazları ’’ ürün grubu için ihracat pazar araştırması yapılmış, potansiyel alıcı bilgileri gönderilmiştir.

2021
İthalat Gümrük Vergisi

Ukrayna ve Malezya menşeli ham ayçiçek tohumu yağının Türkiye'ye ithalatında uygulanacak gümrük vergisi hakkında bilgi verilmiştir.

2021
10:15
Danışmanlık Hizmeti

Çankır Mobilya Dekarasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne pazar araştırması, fuar destekleri hususlarında danışmanlık desteği verildi. Trademap ve Ticaret Bakanlığı üzerinden yapılan araştırma sonuçları firma yetkilisine teslim edildi.

2021
12:15
Çin Halk Cumhuriyeti Ülke Raporu

Çin Halk Cumhuriyeti Ülke Raporu hazırlanmış olup, web sitemizde firmalarımız ile paylaşılmıştır.

2021
12:45
İMER L&T Beton Mikseri Üreticisi Ziyaret Edildi

Türk İtalyan ortaklığı olan İMER L&T Beton mikseri üretim tesisi ihracat destekleri hakkında bilgi vermek üzere ziyaret edildi. OKSB kullanan firmaya ayrıca YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü) Belgesi almaları için tavsiyede bulunuldu.

2021
16:00
Kuzey Boru A.Ş Firma Ziyareti

Plastik boru ve ek parçaları alanında üretim yapan, yakında 2. fabrikasını açacak olan Kuzey Boru A.Ş. firmasına yerinde gümrükleme ve YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü) Belgesi hakkında bilgilendirilme yapıldı.

2021
15:00
DEAL Yapı Kimyasalları Üretim Tesisine Yerinde Danışmanlık Hizmeti

DEAL Yapı Kimyasalları Üretim Tesisine İhracat Destek Ofisi tarafından Danışmanlık Hizmeti verildi.

2021
Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası'ndan Müşterek Komite Toplantısı

Gaziantep’te makine ve metal sanayinde üretim yapan iki odanın firma temsilcileri bir araya gelerek ortak çalışmalar ve sektörün gelişmesine yönelik istişarelerde bulunuldu.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Umman toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Umman toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat potansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
10:30
“Çin Halk Cumhuriyeti Pazarı ve İhracat Potansiyeli” Webinarı

Adana Sanayi Odası ve Ticaret Müşavirleri/Ataşeleri iş birliğinde, 7 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 10.00’da “Çin Halk Cumhuriyeti Pazarı ve İhracat Potansiyeli” webinarı düzenlenecektir.

2021
14:00
Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Destekleri

Tarih ve Saat: 09.04.2021 Cuma - 14.00 Eğitim : Yurt Dışı Birim, Marka Ve Tanıtım Destekleri<http://akademi.btso.org.tr/GerceklesecekEgitimler/Details/6650> Eğitmen: Ebru GÜLSOY ROJAS ATENCİO- T.C Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Markalaşma ve Tasarım Destekleri Daire Başkanlığı Şube Müdürü (V.) Webinar Bilgileri: ID : 821 6390 6034 Şifre : 367396 https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_C2-EHk1sQ4W4hCJhwxjWrw

2021
14:30
E-İhracat ve Dijitalleşme Semineri

e-ihracat-ve-dijitallesme-09042021_1617704640.jpeg

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi organizasyonunda, 9 Nisan 2021 saat 14:30’da TradeValley İş Geliştirme ve Satış Direktörü Güçlü İLALMAK’ın konuşmacı olarak yer aldığı bilgilendirme semineri online platform (zoom) üzerinden düzenlenmiştir. Sivas Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi, bu seminer ile dijitalleşen dünyada işini e-ticarete taşımak ve e-ihracat yoluyla yeni pazarlara giriş yapmak veya içinde bulunduğu dış pazarlarda büyümek isteyen üyelerine yardımcı olmayı amaçlanmıştır.

2021
Firma Bilgilendirme

Tomurcuk Organik Tarım Hayvancılık San. ve Ti. Ltd. Şti. "İhracata başlamak için neler yapmamız gerekiyor?" sorusuyla Odamızdan bilgi talebinde bulunmuştur. Üyeye gerekli bilgilendirme yapılmış ve mail adresinde İhracata Başlangıç için hazırlamış olduğumuz dokümanlar iletilmiştir.

2021
10:00
Azerbaycan Pazarı Hedef Ürün Analizi Raporu

Bölgesel avantaj açısından komşu ülke Azerbaycan hedef ürün analizi Erzurum TSO İş Okulu üyelerimizle paylaşıldı.

2021
Yeni Dijital Dünyada Ticaret ve E-İhracat Eğitimi

trade-valley_1619086322.jpg

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisinin organizasyonu ile TradeValley İş Geliştirme ve Satış Direktörü Güçlü İLALMAK'ın konuşmacı olarak yer aldığı "Yeni Dijital Dünyada Ticaret ve E-İhracat" konulu bilgilendirme semineri video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Seminerde, dijitalleşen dünyada işini e-ticarete taşımak, e-ihracat yoluyla yeni pazarlara ulaşmak, içinde bulunduğu dış pazarlarda büyümek isteyen işletmeler için kritik bilgiler paylaşıldı. Seminere katılan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasının Üyelerinin kendi alanları ile ilgili sormuş olduğu sorular Güçlü İLALMAK tarafından cevaplandırıldı.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Danimarka toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Danimarka toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat potansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
Devlet Destekleri

Çivril Mobilya Firmasına 2573 sayılı Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Karar kapsamında, T.C. Ticaret Bakanlığınca onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklere ilişkin giderler hakkında bilgi verilmiştir.

2021
10:30
İhracata Yönelik Dijital Pazarlama Eğitimi

2021
09:30
Trade Map Kullanımı ve İhracat Pazar Analiz Eğitimi

Odamız tarafından üyelerimizin ihracat çalışmalarını desteklemek üzere 2015 yılından bu yana düzenlediğimiz “Trade Map Kullanımı ve İhracat Pazar Analiz Eğitimi” ONLINE olarak devam etmektedir. Trade Map Kullanımı ve İhracat Pazar Analiz Eğitimi Kazanımları: • Hedef Ülke Matrisi Hazırlama • Potansiyel 3 Hedef Ülke Belirleme • Hedef Ülke Dış Dosyası hazırlama (Hedef Ülkelere İlişkin Ekonomik ve Ticari Bilgiler) • Hedef Ülkelerde İthalatçı/İhracatçı Firma Bulma Yöntemleri • Hedef Ülkelere Yönelik Firma Bazında Stratejik Öneriler

2021
Ukrayna Ülke Raporu

Ukrayna Ülke Raporu hazırlanmış olup, web sitemizde firmalarımız ile paylaşılmıştır.

2021
Hırvatistan Ülke Raporu

hirvatistan-ulke-raporu-16-17-08_1617964047.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Hırvatistan ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
14:00
Tradeatlas İşbirliğiyle Ticari İstihbarat Eğitimi

Üyelerimizin ticari istihbarat bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla Tradeatlas firması ile ortaklaşa olarak 8 ZOOM üzerinden “KMTSO & Tradeatlas İşbirliğiyle Ticari İstihbarat” konulu eğitim düzenlenmiştir.

2021
14:00
Polonya Beyaz Eşya ve Yan Sanayi Sektör Tanıtım ve İş Fırsatları Webinarı

polonya_1619447160.jpg

Odamız ve T.C. Varşova Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliği işbirliği ile “Polonya Beyaz Eşya ve Yan Sanayi Sektör Tanıtım ve İş Fırsatları” Webinarı 7 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 14:00’te gerçekleştirilmiştir. T.C. Varşova Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşavirinin sunumu ile Odamız ETOTV Youtube (https://www.youtube.com/ETOTV) kanalından canlı yayınlanmıştır.

2021
Devlet Destekleri Bilgilendirmesi

Anadolu Gençlik Derneği'nden Sinan Gülnar Bey'e Ticaret Bakanlığı URGE Projeleri destekleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

2021
13:00
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Erset Platform firması ziyaret edilerek mevcut durum hakkında bilgi alındı, ihracat yapabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması hakkında bilgilendirme yapıldı ve danışmanlık hizmeti verildi.

2021
14:30
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Bebiller Yazılım Medikal firması ziyaret edilerek mevcut durum hakkında bilgi alındı, ihracat yapabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması hakkında bilgilendirme yapıldı ve danışmanlık hizmeti verildi.

2021
16:00
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Naren Konfeksiyon firması ziyaret edilerek mevcut durum hakkında bilgi alındı, ihracat yapabilmelerinin önündeki engellerin kaldırılması hakkında bilgilendirme yapıldı ve danışmanlık hizmeti verildi.

2021
14:00
Filistin ile İşbirliği Fırsatları Bilgilendirme Semineri ve Protokol İmza Töreni

Ankara Ticaret Odası, Filistin Devleti Ankara Büyükelçiliği ve Kudüs Arap Ticaret ve Sanayi Odası (JACCI) ortak organizasyonu ile üyelerimizin Filistin pazarındaki ticaret, yatırım ve işbirliği fırsatları konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla 07 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 14.00’te zoom uygulaması üzerinden bir webinar gerçekleştirilmiş olup, etkinlik kapsamında Ankara Ticaret Odası ile Kudüs Arap Ticaret ve Sanayi Odası (JACCI) arasında iki Oda Başkanının katılımıyla bir işbirliği protokolü imzalanmıştır. Webinarda, Filistin ve Kudüs ekonomisi, tüm sektörlerde Filistin ve Kudüs'ün ticaret ve yatırım alanında sunduğu imkânlar ve güncel durum, kamu ve özel sektör açısından ticari şartlar, ortak işbirliği alanları ve mevcut uygulamaların yanı sıra “turizm ve otelcilik, inşaat ve bilişim teknolojisi (IT) sektörlerinde iş yapma ve yatırım ortamı” konularında ayrı sunumlar gerçekleşmiştir.

2021
18:30
Başarı Hikayeleri

167628631-3499639463469496-2417351066574191337-n_1619090792.jpg

İhracatçı üyelerimiz ve üyelerimize yönelik İzgören akademi ile ortaklaşa düzenlediğimiz ihracat yapan firmaların başarı hikayeleri anlatıldığı bir seminer gerçekleştirildi

2021
İhracatçı Firma Bilgileri

Bursa'da faaliyet gösteren ve ismini vermek istemeyen bir firma Rusya'dan örme kumaş talebi aldığını belirterek, Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren üretici firmaların iletişim bilgilerini talep etti. Firmaların iletişim bilgileri verildi. Firmadan irtibata geçen kişi bilgileri aşağıdadır.

2021
12. GAPTARIM Fuarı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesinde, Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve KOSGEB’in destekleri ile Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, (GAPTARIM) Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) ziyaretçilere açıldı.

2021
13:00
Hırvatistan Ülke Raporu

Hırvatistan Ülke Raporu hazırlanmış olup, web sitemizde firmalarımız ile paylaşılmıştır.

2021
Aylık İhracat Raporu (Mart-2021)

Türkiye ve Kahramanmaraş özet aylık ihracat raporu (Mart-2021) hazırlanarak üyelerimizle paylaşılmıştır.

2021
13:00
81 İlde İhracata İlk Adım Programı Değerlendirme Toplantısı

“81 İlde İhracata İlk Adım Programı” kapsamında Bakanlık tarafından atanan danışmanların sunumu ve Odamız Yönetim Kurulu Başkanın da katılımıyla Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

2021
11:01
İhracat Belgeleri Hakkında Bilgilendirme

Filo Metal Ürünleri ve İnşaat Malzemeleri San. Tic. Ltd. Şti.'ye Medos sistemi hakkında bilgi verildi.

2021
10:00
Avrupa Birliği’nde Coğrafi İşaretlerin Tescili Bilgilendirme Semineri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliğinde gerçekleştirilen "coğrafi işaretlerin Avrupa Birliği’nde tescil süreci" hakkında bilgilendirme seminerine ihracat destek ofisi çalışanları olarak katılım sağlandı.

2021
14:00
Ticaret Bakanlığı 81 İlde İhracata İlk Adım Programı - Adana İli Koordinasyon Toplantısı

Ticaret Bakanlığı ve TİM koordinatörlüğünde yürütülmekte olan 81 İlde İhracata İlk Adım Programı kapsamında Adana İli Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ADASO Genel Sekreterliği, Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Danışmanlık firması Mentörleri ve Adana ilinden programa seçilmiş 10 firmanın yetkilileri katılmıştır.

2021
09:30
Mart 2021 İhracat Raporu (Türkiye & Adana)

Mart 2021 dönemi İhracat Rakamları Raporu hazırlanmış olup, üyelerimiz ile web sitemiz aracılığıyla paylaşılmıştır.

2021
Adem Batur Firmasına Dış Ticaret Danışmanlığı

Adem batur firmasına ihracat yapması hakkında yardımda bulunduk. Bir firmanın ihracat yapabilmesi hakkında bilgilendirme yapıldı.

2021
Dış Ticaret İstatistikleri

Uşak ili Mart ayı dış ticaret raporu hazırlanmıştır ve yönetim ve tüm paydaşlar ile paylaşılmıştır.

2021
Irak-Türkiye-Kahramanmaraş Dış Ticaret Raporu

Irak Gaziantep Başkonsolosu'na verilmek üzere İngilizce olarak Irak-Türkiye-Kahramanmaraş dış ticaret raporu hazırlandı.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Kuveyt toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Kuveyt toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapılarak katılım sağlandı.

2021
İhracat Pazar Araştırması

200290 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) Numarası ile başlayan ''Salça’’ ürün grubu için ihracat pazar araştırması yapılmış, potansiyel alıcı bilgileri gönderilmiştir.

2021
E-İhracat Danışmanlık Programı

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteği ile hayata geçireceğimiz ‘KOBİ’LER E-İHRACAT İLE BÜYÜYOR’ projemiz kapsamında aşağıda yer alan konular ile ilgili ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlanmıştır. (1 Nisan 2021) - E-İhracat Temel Kavramlar Eğitimi (8 Nisan 2021) - Pazaryerleri ve Rakip Analizi Çalışmaları (13 Nisan 2021) - E-İhracat Personel Ekibinin Oluşturulması (20 Nisan 2021) - E-İhracat Devlet Destekleri, Marka Tescil ve Kritikleri (27 Nisan 2021) - Stratejik İçerik Yönetimi ve Ürün Fotoğrafçılığı ve Dijital Pazarlama (4 Mayıs 2021) - E-İhracatta Lojistik Yöntemleri, Gümrükleme ve İade Süreçleri (11 Mayıs 2021) - Değerlendirme Raporu ve Kapanış Toplantısı

2021
11:01
Uluslararası FENOFEM Sanayi Sanal Fuarı Açıldı

fenofem-acildi-750x375_1622202716.jpg

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Karabük Üniversitesinde 5. Uluslararası Demir ve Çelik Sempozyumu, Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu ve Karabük Üniversitesi ile Karabük Ticaret Sanayi Odası ortaklığında yapılan Uluslararası 3 Nisan FENOFEM “Demir ve Demirdışı Metaller” Sanayi Sanal Fuarı’nın açılışı yapıldı. Program, pandemi nedeniyle zoom platformu ve aynı zamanda Karabük Üniversitesi resmi youtube hesabı üzerinden birçok ülkeye canlı verildi. Karabük Üniversitesinde 5. Uluslararası Demir ve Çelik Sempozyumu, Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu ve Karabük Üniversitesi ile Karabük Ticaret Sanayi Odası ortaklığında yapılan Uluslararası 3 Nisan FENOFEM “Demir ve Demirdışı Metaller” Sanayi Sanal Fuarı’nın açılışı Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan tören açış konuşmaları ile devam etti. Uluslararası 3 Nisan FENOFEM ‘Demir ve Demirdışı Metaller’ Sanal Sanayi Fuarının açılış törenine Vali Fuat Gürel, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Seher Berker, İl Jandarma Komutanı Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Kardemir Genel Müdürü Necdet Utkanlar, TSO Başkanı Mehmet Mescier, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve davetliler katıldı. www.expofenofem.com

2021
09:30
Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası ve Adana Sanayi Odası İşbirliği Toplantısı

Sri Lanka Ankara Büyükelçiliği, Sri Lanka Ulusal Ticaret Odası ve Adana Sanayi Odası İşbirliği ve Faaliyet Planlama Toplantısı Gerçekleştirildi.

2021
Rapor

makarna-urun-raporu-2020_1625574789.pdf

Üyemizin isteği doğrultusunda hazırlanan makarna ürün raporu üyelerimizle paylaşıldı.

2021
DEAL Yapı Kimyasalları Üretim Tesisine Yerinde Danışmanlık Hizmeti

3_1617268177.jpeg

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden DEAL Yapı Kimyasalları üretim tesisine yerinde danışmanlık kapsamında ziyarette bulunuldu. Ziyaret esnasından tesiste üretilen ürünlerin yurt dışına ihraç edilmesiyle alakalı devlet destekleri İhracat Destek Ofisi Dış Ticaret Uzmanı Volkan AKACI tarafından anlatıldı.

2021
Katar Ülke Raporu

katar-ulke-raporu-17-14-43_1617345349.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Katar ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
Ziyaret

Bangladeş Türkiye Büyükelçisi H. E. Mosud Mannan ve Bangladeş Gaziantep Fahri Konsolosu Erdal Özdemir, Gaziantep Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

2021
İnfografik İngilizce Tanıtım Filmi

İlimiz sanayi, ticaret ve yatırım fırsatlarının infografik ile anlatıldığı bir video yapılarak sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

2021
İş Ağı Oluşturma: Networking Becerileri Eğitimi

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri ( OAİB ) tarafınca organize edilen, Kurumsal ve Kişisel Gelişim Eğitimleri kapsamında “ İş Ağı Oluşturma: Networking Becerileri “ konulu eğitime Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, kadın ve genç girişimci üyeleri katılım sağladı.

2021
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Ülkemiz İhracatına olası etkileri hakkında Gaziantep TargeT Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte bilgilendirme yapıldı.

2021
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Ülkemiz İhracatına olası etkileri hakkında Gaziantep TargeT Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte bilgilendirme yapıldı.

2021
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Ülkemiz İhracatına olası etkileri hakkında Gaziantep TargeT Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte bilgilendirme yapıldı.

2021
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Ülkemiz İhracatına olası etkileri hakkında Gaziantep TargeT Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte bilgilendirme yapıldı.

2021
Firma Ziyareti ve Bilgilendirme

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Ülkemiz İhracatına olası etkileri hakkında Gaziantep TargeT Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte bilgilendirme yapıldı.

2021
Rapor: Rusya Tarım Sektörüne Genel Bakış

2021
13:20
Irak-Kahramanmaraş Ticareti

asd_1617263408.JPG

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. SAHiN BALCIOGLU IRAK Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi T. Akram SALMAN ile ticaret hacmimizi geliştirebilmek ve işbirliği imkanlarını arttırabilmek üzere video konferans yöntemi ile görüşme gerçekleştirdi.

2021
11:00
Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye'deki Konsolosu İle İşbirliği Görüşmeleri

q_1617263300.JPG

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki Konsolosu Sn. Martin Vetter Odamızı ziyaret etti. Almanya-Türkiye-Kahramanmaraş dış ticareti ve potansiyel iş birlikleri hakkında toplantı yapıldı.

2021
Bangladeş Ülke Raporu

Üyelerimizle paylaşılmak üzere Bangladeş Ülke Raporu hazırlandı.

2021
16:00
Arjantin Pazarı ve Ticaret İmkanları

31032021-arjantin-pazari_1617690386.jpg

Odamız organizasyonu, T.C. Buenos Aires Büyükelçiliği, T.C. Buenos Aires Ticaret Müşavirliği ve DEİK işbirliği ile, 31 Mart 2021 Çarşamba günü 16:00'da Arjantin Pazarı ve Ticaretin ele alınacağı "Arjantin Pazarı ve Ticaret İmkanları" konu başlıklı online seminer gerçekleştirilmiştir. Seminer Adı : Arjantin Pazarı ve Ticaret İmkanları Tarih : 31 Mart 2021 Çarşamba Saat : 16:00 - 17:30 Seminer Sunum : T.C. Buenos Aires Ticaret Müşaviri Sayın Biray Kuş

2021
10:00
Bilgilendirme

Rkc İç Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.'ye uluslararası network projesi Avrupa Birliği İşletmeler Ağı hakkında bilgi verildi.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Hollanda toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Hollanda toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat potansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
14:00
İhracata Giriş Eğitimi

ihracata-giris-egitimi-gorsel-300321_1616072033.jpeg

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi organizasyonunda, "İhracata Giriş" konulu Sivas TSO üyelerinin ihracata başlamalarını sağlamak amacıyla 30 Mart 2021 Salı günü saat 14:00'te online platform (zoom) üzerinden eğitim düzenlenmiştir. Bu eğitim ile üyelerimizin ihracat farkındalıklarının artması, ihracat potansiyelinin ortaya çıkarılması ve yeni pazarlarda yer almaları hedeflenmiştir.

2021
14:00
Nasıl İhracatçı Olunur?

nasil-ihracatci-olunur_1616672499.JPG

-İhracat İşlemlerinde Risk Analizi ve Riskleri Azaltma Yöntemleri -Dış Ticaret Mevzuatı ve Bağlantılı Konular -Uluslararası Ticarette Kullanılan Belgeler, Alınması Gereken İzinler ve Sertifikalar konularında Ticaret Bakanlığı işbirliği ile Asım Çalış tarafından 2 gün online eğitimler verilmiştir.

2021
15:00
Avusturya İle Ticari Fırsatlar Webinarı

Odamız ve T.C. Viyana Büyükelçiliği ortak organizasyonu ile üyelerimizin Avusturya pazarındaki ticaret, yatırım ve işbirliği fırsatları konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla, 30 Mart 2021 Salı günü 15:00-17:00 saatleri arasında bir webinar gerçekleştirilmiştir.

2021
11:00
Almanya Ülke Raporu

almanya-bilgi-notu-3-tr_1617254925.pdf

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki başkonsolosu Sn. Martin Vetter Odamızı ziyareti nedeniyle Almanya-Türkiye-Kahramanmaraş dış ticaret ve potansiyel iş birlikleri hakkında rapor hazırlandı ve Almanca'ya çevrilrerek Başkonsolos'a verildi.

2021
15:00
Model Fabrika Ziyareti

İlimiz üretim ve ihracatının artırılması amacıyla KMTSO heyeti Gaziantep'te bulunan Model Fabrika ziyaretinde bulundu.

2021
19:00
Kur Riski Yönetimi

afis_1617107488.jpeg

Kur değişikliklerinden kaynaklı olumsuz etkileri azaltabilmek üzere Dr. Nuri Sevgen ile “Kur Riski Yönetimi” webinarı zoom uygulaması ve YouTube kanalımızdan canlı olarak gerçekleştirilmiştir.

2021
Irak Ülke Raporu

Üyelerimizle paylaşılmak üzere Irak Ülke Raporu hazırlandı.

2021
"Gaziantep Savunma Sanayi ve Teknoloji Kümesi" UR-GE Projesi Eğitim

2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) tebliği kapsamında odamız tarafından yürütülen "Gaziantep Savunma Sanayi ve Teknoloji Kümesi" UR-GE Projesinin "BM/NATO İhaleleri" konulu eğitimi başvurusu yapıldı.

2021
E-Ticaret Danışmanlığı

Baklan'da faaliyet gösteren Baklan Kadın Girişimciler Kooperatifi ile Baklan Tarım Kalkınma Kooperatifi'nin e-ticarete başlaması için e-ticaret platformları ile bağlantı yapmaları sağlanmıştır.

2021
10:28
Türkiye - Macaristan İş Birliği ve Yatırım Fırsatları Webinarı

turkiye-macaristan-sosyal-medya_1619447665.jpg

Odamız ve Macaristan Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde “Türkiye - Macaristan İş Birliği ve Yatırım Fırsatları” Webinarı 26 Mart 2021 Cuma günü saat 10:00’da gerçekleştirilmiştir. Macaristan Büyükelçisi’nin katılımları ve Macaristan Ticaret Müşavirinin sunumları ile Odamız ETOTV Youtube (https://www.youtube.com/ETOTV) kanalından canlı yayınlanmıştır.

2021
Mısır Ülke Raporu

misir-ulke-raporu-09-07-17_1616758013.pdf

Üyelerimize sunulmak üzere Mısır ülke raporu hazırlanmıştır. Söz konusu rapor Odamız web sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize e-posta olarak gönderilmiştir.

2021
14:00
Kadın Girişimcilere İhracata Giriş Semineri

İlimiz kadın girişimcilerine;ihracatın tanıtılması ve ön bilgilendirilmesi ile ilgili kadın girişimcilerimize yönelik ihracatın tanıtımı ile ilgili seminer düzenlendi

2021
Online Export Akademi Etkinliği

T.C. Ticaret Bakanlığı-UPS Export Akademi işbirliği ile gerçekleştirilen ''Online Export Akademi'' etkinliğinin duyurusu yapılarak, Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerimiz, Genç Girişimciler Kurulu Üyelerimiz, Odamız Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kayahan, Akreditasyon Sorumlusu Erdem Koltuk ile Özel Kalem ve Sosyal Medya Sorumlusu Miray Ceylan katıldı. UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç ve T.C. Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimci İhracat Daire Başkanı Özge Akkız'ın açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda katılımcılara; Online Pazarlarda Satış Yöntemleri, Wish Pazaryeri Satış Yöntemleri, İhracatta Devlet Destekleri, Dijital Pazarlama, Gümrük Mevzuat ve İade Çözümleri anlatıldı.

2021
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Vietnam toplantısı

Ticaret Bakanlığı tarafından Ticaret Müşavirleri ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" toplantıları kapsamında Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler Vietnam toplantısı gerçekleşti. Etkinliğin duyurusu yapıldı. Toplantıya genç ve kadın girişimci kurulu üyeleri ile ihracat potansiyeline sahip üyelerimiz katılım sağladı.

2021
15:30
Firma ile Online Görüşme

Gübre ve tohum sektöründe faaliyet gösteren bir firmamızın talebi üzerine; firmanın Dış Ticaret Uzmanı ile görüşülerek ticari istihbarat ile ilgili soruları yanıtlanmıştır. Görüşme 1 saat sürmüştür.

2021
14:40
Göksun MYO söyleşisi

ekran-resmi-2021-03-25-141706_1617263048.png

Göksun MYO Dış Ticaret Bölümü Öğrencileri ile dış ticaret üzerine online söyleşi yapıldı.

2021
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) koordinasyonunda İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) Genel Sekreterliği ile Odamız işbirliğinde yapılan Pazara Giriş Eng