Büyükelçi Matis: Macar Medikal Şirketin Ankara’yı Seçmesi Tesadüf Değil

Ankara Sanayi Odası ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliği ile düzenlenen “Macaristan Ticari Fırsatlar Toplantısı” video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda Ankaralı sanayicilere Macaristan’daki yatırım imkanları anlatıldı. Toplantıya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Aron Sipos, DEİK Türkiye-Macaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Fikret Nas, Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı (HEPA) Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Burak Aktaş ve çok sayıda Macaristan’a iş yapan ASO üyesi sanayici katıldı. Toplantının açılışında konuşan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, her iki ülkenin konumlarından dolayı birbirlerine önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti. Türkiye ile Macaristan arasında 1997 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ticaret hacmine olumlu katkı sağladığını belirten Özdebir, “Macaristan’a yönelik ihracatımızda ve ithalatımızda sanayi ürünlerinin payı oldukça yüksek. Ayrıca Macaristan’ın ülkemizi doğuya açılan merkez olarak benimsemesi de iki ülke arasındaki ticari ilişkileri canlandırmıştır. Ülkelerimizin benimsemiş olduğu 6 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin gerçekleştirilmesinde sanayicilerimize büyük görevler düşmektedir. Bu konuda Ankara Sanayi Odası olarak işbirliğine hazırız” diye konuştu. .

Devamını Oku

Afganistan Türkiye Ticari İlişkiler Toplantısı

Aydın Ticaret Odası ve Afganistan arasında video konferans yoluyla Afganistan-Türkiye Ticari İlişkiler Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Afganistan Ticaret Ataşesi Sayın Asadullah AZADANI, Ataşe Yardımcısı Sayın Ghulam Rabbani MANSOORI ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Odamız Başkanı Hakan ÜLKEN katılım sağladı. Söz konusu toplantıda Afganistan ve Türkiye ticaretinde önem teşkil eden ürünler ve işbirliği kurulabilecek potansiyel sektörler ele alınarak gerçekleştirilen toplantının karşılıklı firmalar arasında işbirliği ve ticaretin teşvik edilmesi ve artırılması için temel olacağı vurgulandı.

Devamını Oku

Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Programı

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen Dış Ticaret Uzmanı Yetkinlik Geliştirme Programının açılışı video konferans yöntemiyle yapıldı. Programın açılışına ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Gürsel Baran, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Ticaret Bakanlığı Güney Asya Ülkeleri Daire Başkanı Çağatay Özden, KOSGEB OSTİM Müdürü Hasan Şenel, eğitmenler ve eğitim alacak isimler katıldı.

Devamını Oku

Meksika-Makina Sektöründe Online İkili İş Görüşmeleri

Konya Ticaret Odası olarak Covid-19 salgını nedeniyle birçok organizasyonu gelişen yeni ticaret düzeninde online bir şekilde üyelerimize ve ihracatçılarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Konya sanayisinin ihracat hacmini geliştirmek ve ticaret potansiyelini arttırmak üzere Meksika ülkesi için, Tarım Makinaları, Ambalaj Paketleme Makinaları, Asansör Ve Vinç, Değirmen Makinaları, Endüstriyel Mutfak sektörlerine yönelik 11 Kasım 2020 de “Online İkili İş Görüşmeleri” gerçekleştirdik.

Devamını Oku

Rusya-Ayakkabı Sektöründe Online İkili İş Görüşmeleri

Konya Ticaret Odası olarak Covid-19 salgını nedeniyle birçok organizasyonu gelişen yeni ticaret düzeninde online bir şekilde üyelerimize ve ihracatçılarımıza destek olmaya devam ediyoruz. Odamızın, www.listofcompany.com ve http://B2Bmeetingstr.com öncülüğünde gerçekleştirdiği Konya-Rusya ayakkabı sektörü Online B2B iş görüşmeleri; 6 Rus, 16 Konyalı firma ile 26 iş görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Devamını Oku

İhracatta Pazar Araştırması/Uluslararası Pazarlama Stratejileri

Odamız üyelerine 26 Kasım 2020 Perşembe günü İhracatta Pazar Araştırması/Uluslararası Pazarlama Stratejiler" eğitimi düzenlenmiştir. Dört saat süren eğitimde katılımcılarımıza eğitmen Emel ALTINBAŞ tarafından, İhracata Giriş, İhracatta Pazar Araştıması Nasıl Yapılır?, Pazarlama Yöntemleri ile İlgili Bilgiler, Pazar Analizleri ve Değerlenedirmeleri Nasıl Yapılır ? Konu başlıkları anlatılmış, örneklemeler yapılmıştır. Eğitim sonunda katılımcıların soruları cevaplanmıştır.

Devamını Oku

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile Sürdürülebilir Ekonomi Webinarı

Denizli Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi ve WWF işbirliği ile 11-13-16 Kasım 2020 tarihlerinde “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik” konulu bilgi günleri düzenlenmiştir. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve UNDP Türkiye işbirliği ile başlatılan “İklim Biziz, Değişeceğiz” kampanyası kapsamında gerçekleştirilen ilk webinar, “Sürdürülebilir Ekonomi” temasıyla Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katılımıyla 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 15:00’te gerçekleşmiştir. 178 katılımcının yer aldığı webinara ülkenin çeşitli şehirlerinden de katılım olmuştur. Paranın yönü, Covid-19'un ekonomiye etkileri, ekonomik ve yapılsal reformlar gibi ana başıkların değerlendirildiği webinarın sonunda Prof. Dr. Özgür Demirtaş tarafından katılımcıların soruları cevaplanmıştır.

Devamını Oku

Nijerya Otomotiv Yedek Parça Sektöründe Online İkili İş Görüşmeleri

Konya Ticaret Odası olarak, bugüne kadar üyelerimizin pazar araştırmalarına yardımcı olmak ve ihracatlarını arttırmak adına yüz yüze ikili iş görüşmeleri ve alım heyeti organizasyonları düzenledik. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle bu çalışmalarımızı online olarak gerçekleştirmeye başladık. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz B2B lerden biri “Konya-Nijerya Otomotiv Yedek Parça Online İkili İş Görüşmeleri”dir. Söz konusu etkinlik 27 Ağustos 2020 - Perşembe günü 19 firmanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Devamını Oku

Konya-Kenya Otomotiv Yedek Parça sektöründe Online B2B İkili İş Görüşmesi

Konya Ticaret Odası olarak her yıl fuar, ikili iş görüşmeleri ve alım heyeti organizasyonları düzenlemekteyiz, ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle üyelerimizin Pazar araştırmalarına ve ihracatlarını arttırmaya yönelik Konya-Kenya Otomotiv Yedek Parça sektöründe Online B2B İkili İş Görüşmesi 7-8 Ekim 2020 tarihinde düzenlenmiştir.

Devamını Oku

Birleşik Krallık İşbirliği Görüşmeleri

AYTO’dan Birleşik Krallık'a Uzanan İşbirliği Köprüsü Aydın Ticaret Odası (AYTO) ve Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği ortaklığında İkili Politikalar Başkanı Paul Creary, Ticaret Ateşesi David Machin, Politika Yetkilileri Richard Cox, Seyfi Özmay ’ın katılımıyla, Aydın Ticaret Odası- Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği İşbirliği Toplantısı gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Aydın Ticaret Odası Singapur Ankara Büyükelçiliği Toplantısı

Singapur Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jacob Chew’i misafir ettiğimiz ve International Enterprise Bölge Direktörü Elena Lee, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ergün Evran, Genel sekreterimiz İlknur Kabasakal, Odamız İhracat Destek Ofisi Personelleri ve ilgili üyelerimizin katılımı ile gerçekleşen video konferans toplantısında Aydın Ekonomisi ve Odamızı tanıtan sunumun ardından Singapur’daki KOBİler ve Odamız üyeleri arasındaki dış ticaret ilişkilerini geliştirmek, karşılıklı olarak ticaret fırsatlarını öğrenmek adına yapılacak çalışmalar hakkında istişarede bulunuldu.

Devamını Oku

Adana Sanayi Odası Gıda Sektörü Online B2B Toplantıları

Adana Sanayi Odası İhracat Destek Ofisi, çoğunluğunu Gıda UR-GE Projesi Üye Firmaların oluşturduğu Adanalı gıda üreticileri ile Filistinli Firmalar arasında B2B görüşmesini organize etti. ADASO ve Filistin’in El-Halil kentinde bulunan Hebron Ticaret ve Sanayi Odası (HCCI) iş birliğinde Gıda UR-GE Projesi Üye Firmalarının katılımıyla video konferans yöntemiyle B2B Görüşmeleri Faaliyeti düzenledi. Filistin’den 6 büyük gıda ithalatçısı firmanın katıldığı programda Adana’dan 11 firma temsilcisi ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Devamını Oku

İhracat Satış Kampı Eğitim Programı

Kahramanmaraş’ın ihracatını geliştirmek, şirket çalışanlarının ihracata yönelik bilgi ve becerilerini artırmak, gereksinim duyulan nitelikli iş gücünün yaratılmasına katkıda bulunmak amacıyla beş haftalık sertifikalı “İhracat Satış Kampı Eğitim Programı” tamamlandı.

Devamını Oku

Dinçsa İlaç Fabrikasını Ziyaret Eden Varank: Sağlık Teknolojilerine Destekler Sürecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir’le birlikte Dinçsa İlaç Fabrikasını ziyaret etti ve “Türkiye’de yerli ilaç sanayisi ve tıbbi teknolojilerin geliştirilmesini milli bir mesele olarak görüyoruz. Bu alanları, ekonomik ve sağlık alanında bağımsızlığımızın önemli bir merhalesi olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla ülkemizdeki ilaç sanayisini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Devamını Oku

E-Ticaret Girişimciliğine Destek

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Zafer Kalkınma Ajansı ile ortaklaşa Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’ı kapsayan (TR-33 Bölgesi) e-ticaret programı gerçekleştirdi. Bugün, dijital ortamda online olarak gerçekleştirilen programda ‘’Pandemi Sürecinde Gelişen E-Ticaret Piyasası ve Geleceği’’, sektörün önde gelen e-ticaret platformu yöneticilerinin katılımıyla ele alındı.

Devamını Oku

Çorum OSB Firmalarına Ziyaret

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası olarak OSB’de bulunan Era Özel Civata Ltd. Şti. firması yetkilisi Ahmet ve Oğuz Katipoğlu’nu, 3F Hazır Giyim Tekstil A.Ş. firması yetkilisi Fatih Ergün’ü, Yağmaksan Ltd. Şti. firması yetkilisi Mustafa ve Fatih Yağlı’yı, Altan Makina A.Ş. firma yetkilisi Altan ve Tanay Kısar’ı ve Ünal Yem Ltd. Şti. firmaları ziyaret edildi.

Devamını Oku

Dijital Ticaret ve İhracat Webinarı

Ticaret Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda, Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve Karaman Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde dijital ticarete ilişkin farkındalığı artırmak amacıyla ihracatçı firmalarımıza yönelik 'Dijital Ticaret ve İhracat' Webinar Serisinin dokuzuncusu 10 Temmuz 2020 tarihinde saat 15:00'te gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Dış Ticaret Sohbetleri: Almanya ve İtalya

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO), pandemi sürecinde de üyelerinin iş hacimlerini ve iş fırsatlarını geliştirebilmesi adına çalışmalarına devam ediyor. Uşak’ın ihracat yaptığı ülkelerle sanayi ve ticaret alanlarında güçlü bağların kurulması ve yeni iş birliklerinin sağlanması amacıyla UTSO Dış Ticaret Sohbetleri’nin ilk bölümü Almanya ve İtalya ile gerçekleştirildi.

Devamını Oku

Wish’te Online Satış Nasıl Yapılır Webinarı

24 Haziran 2020 tarihinde Wish Amerikan E-Ticaret Platformu ve Odamız işbirliğinde ZOOM uygulaması üzerinden “Wish’te Online Satış Nasıl Yapılır” konulu webinar düzenlenmiştir. Webinarın açılış konuşması, Adana Ticaret Odası Genel Sekreteri Birol YARMAN tarafından yapılmış, ardından Wish Türkiye Program Yöneticisi Damla KAÇAR ve Wish’te mağaza sahibi Sn. Burak AYKUT sunumlarını gerçekleştirmiştir. Sunum sonrasında katılımcıların soruları yanıtlanmış ve etkinlik sonrasında katılımcılar memnuniyetlerini belirtmiştir.

Devamını Oku

İhracat Destek Ofislerimiz Uzaktan Eğitime Devam Ediyor

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) İhracat Destek Ofisi, firmalara uzaktan telekonferans yöntemiyle ihracat eğitimi desteği verdi. Kırşehir TSO'dan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı ve TOBB arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Kırşehir TSO İhracat Destek Ofisi, ihracat danışmanlığı vermeye başladı. Türkiye'deki ihracatçı sayısının artırılabilmesi ve mevcut ihracatçıların doğru ve hızlı bilgiye ulaşmalarını temin etmek için kurulan ofis, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde de firmalara destek vermeye devam etti. İhracat Destek Ofisi'nin danışmanlık birimi, ihracat yapan ve potansiyeli bulunan firmalara, uzaktan bağlantı ile bilgi verdi. Firma yetkilileri, Kovid-19 sürecindeki ihracat koşullarıyla ilgili danışmanlık birimi görevlilerine soru sorarak gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Devamını Oku

Türkiyenin Girişimci Kadın Gücü Buluşmaları

TOBB Başkanımız M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU'nun katılımıyla 8 Mart Türkiyenin Girişimci Kadın Gücü toplantısı Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin BEYAZGÜL ve birçok değerli konuğumuzla beraber Şanlıurfa Ticaret Borsası M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU Toplantı Salonunda Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet KAYA ve tüm Meclis Üyelerimizin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Devamını Oku

‘’KOBİ Koçluğu ve Uluslararası Ticaret için Akdeniz İş Diyaloğu Projesi’’ Uşak Ticaret ve Sanayi Odası'nda

TR33 Bölgesinde dış ticaret potansiyelini geliştirmek ve şirketlerin devlet desteklerinden daha fazla yararlanmasını sağlamak için, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve Türkiye - AB İş Dünyası Diyaloğu Hibe Programı (TEBD) ile hayata geçirilen Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın (UTSO) proje koordinatörü olduğu "KOBİ Koçluğu ve Uluslararası Ticaret için Akdeniz İş Diyalogu" projesi kapsamında, UTSO ev sahipliğinde, "Avrupa’ya İhracat Fırsatları" bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Devamını Oku

Portekiz ile Ticaret

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’in Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva ile gerçekleştirdiği toplantıda karşılıklı ticareti geliştirmek için atılması gereken adımlar değerlendirildi.

Devamını Oku

Kırşehir'de İhracat Destek Ofisi Kuruldu

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) kurulan İhracat Destek Ofisi hizmet vermeye başladı. TSO'dan yapılan açıklamaya göre, Ticaret Bakanlığı ve TOBB arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, kentte İhracat Destek Ofisi kurulması için çalışma yapıldı. Türkiye'nin ihracatçı sayısının artırılması ve mevcut ihracatçıların doğru ve hızlı bilgiye ulaşmalarının hedeflendiği çalışmada, Oda bünyesinde kurulan ofisle üyelere hizmet verilmeye başlandı. İhracat yapmak isteyen, potansiyeli olan üyeler İhracat Destek Ofisine gelerek ücretsiz danışmanlık alabilecek.

Devamını Oku

Sanayiciler “Uç Beyleri”ne Beklentilerini Anlattı

Dünyanın çeşitli ülkelerine atanan 25 Türk Ticaret Ataşe ve Müşaviri, görev yerlerine gitmeden önce Ankaralı sanayicilerle buluşarak beklentilerini dinledi. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un da katıldığı toplantının ardından bazı sanayi işletmelerini de ziyaret eden “Uç Beyleri” Ankara’nın üretim kabiliyetini yakından gördüler.

Devamını Oku

Kırşehir En Çok Avrupa'ya İhracat Yapıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre, Kırşehir Eylül ayında gerçekleştirdiği 22 milyon 962 bin dolarlık ihracat ile yılın ilk 9 ayını 168 milyon 326 bin dolar ile tamamladı. 2019 yılında en yüksek ihracatın Eylül ayında yapıldığını belirten Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz “Kırşehir Ocak ayında 17 milyon 119 bin dolar, Şubat ayında 19 milyon 813 bin dolar, Mart ayında 18 milyon 62 bin dolar, Nisan ayında 21 milyon 81 bin dolar, Mayıs ayında 18 milyon 667 bin dolar, Haziran ayında 13 milyon 370 bin dolar, Temmuz ayında 20 milyon 856 bin dolar, Ağustos ayında 17 milyon 655 bin dolar ve Eylül ayında 22 milyon 962 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. En çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya, Hollanda, Fas ve Cezayir. İhracatçılarımızın gayreti sonucunda Eylül ayında 2019’un en çok ihracatı yapıldı, ilimiz her alanda olduğu gibi ihracatta da emin adımlarla hedeflerine ilerliyor, tüm ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi. "İhracat Yükünü Petlas Yüklüyor" İhracat rakamlarıyla çevresindeki birçok ili geride bırakan Kırşehir'de ihracat yükünü de dev lastik firması taşıyor.Kırşehir'in ihracatının yüzde 90'dan fazlasını Petlas gerçekleştiriyor.En çok ihracatın Avrupa'ya olmasının arkasında da Kırşehir'de Avrupa'ya yapılan lastik satışları etkili oluyor.

Devamını Oku

Kırşehir 2019 Yılı 9 Aylık İhracat Rakamları Açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre, Kırşehir Eylül ayında gerçekleştirdiği 22 milyon 962 bin dolarlık ihracat ile yılın ilk 9 ayını 168 milyon 326 bin dolar ile tamamladı. 2019 yılında en yüksek ihracatın Eylül ayında yapıldığını belirten Kırşehir TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, “Kırşehir Ocak ayında 17 milyon 119 bin dolar, Şubat ayında 19 milyon 813 bin dolar, Mart ayında 18 milyon 62 bin dolar, Nisan ayında 21 milyon 81 bin dolar, Mayıs ayında 18 milyon 667 bin dolar, Haziran ayında 13 milyon 370 bin dolar, Temmuz ayında 20 milyon 856 bin dolar, Ağustos ayında 17 milyon 655 bin dolar ve Eylül ayında 22 milyon 962 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. En çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, İtalya, Hollanda, Fas ve Cezayir. İhracatçılarımızın gayreti sonucunda Eylül ayında 2019’un en çok ihracatı yapıldı, ilimiz her alanda olduğu gibi ihracatta da emin adımlarla hedeflerine ilerliyor, tüm ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Devamını Oku

Mobilya Sektörü Yurtdışı Alım Heyeti İkili İş Görüşmeleri Programı

Almanya ve Hollanda’dan gelen mobilya temsilcilerinin katılımı ile 1-4 Ekim tarihlerinde Adanalı mobilya sektöründe yer alan firma temsilcisinin katılımıyla Mobilya Sektörü Yurt Dışı Alım Heyeti İkili İş Görüşmeleri (B2B) ve Firma Ziyareti Organizasyonu yapılmıştır. Daralan piyasaların ekonomiye verdiği tahribatın izlerini silmek için çaba sarf eden Adana Ticaret Odası yerli üreticileri dünyanın dört bir yanından Adana'ya davet ettiği mobilya sektörünün temsilcileriyle buluşturdu. Buluşmaya öncülük eden Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Yücel Bayram, Yurt dışı pazarında müşteri bulmak önceliğimizdir. Bu tür görüşmeler en öncelikli çalışmalarımız arasında yer alan ihracata büyük destek olacak bir çalışmadır. İhracatımızın artırılması, yeni pazarlar bulunması ve ülkemizin ekonomik ve ticari açıdan tanıtımı amacıyla ülkemizde mobilya sektöründe faaliyette bulunan şirketlerle yurt dışı alım heyetini buluşturduk. Toplantıda her iki tarafın da memnuniyetlerini dile getirmeleri bizler için mutluluk kaynağıdır. Bu buluşmalar dünya pazarına açılmamızın anahtarı olacaktır. Bu organizasyona gösterilen ilgiden memnunuz ve bu tür organizasyonları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Kendimizi dünyaya tanıtarak dünya pazarında biz de varız diyeceğiz'' dedi. Toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getiren katılımcılar bu tür buluşmaların sıklaştırılması gerektiği ve ülke çeşitliliğin artırılması konusunda Adana Ticaret Odası'ndan destek bekliyoruz''dediler.

Devamını Oku

E-Ticaret Zirvesi

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın (UTSO), E-Ticaret Zirvesi, 21 Eylül Cumartesi programıyla son buldu. Program, saat 10:00’da Ömer Karapınar’ın “E-Ticarette Reklam ve Sosyal Medya Uygulamaları” konusunda keyifli anlatımıyla başladı. Sonrasında Akakçe “E-Ticarette Kolay Sipariş” yollarını ve MNG Kargo’da e-ticaretin son aşaması olan kargo ve teslimat seçenekleri anlattığı bölümle son buldu. İki günlük zirvede sektörün önde gelen profesyonelleri, UTSO E-Ticaret Zirvesi’nde, ticaretin online hali ile ilgili merak edilenleri cevaplayarak, e-ticarete atılmak isteyen Uşak’lı firma sahiplerini bilgilendirdi.

Devamını Oku

Poznan Moda Fuarı Ziyareti

Odamız, Ayakkabı ve Tekstil Sektörlerine yönelik gerçekleştirilen Ticaret Heyeti sonucunda elde edilen bilgiler ışığında 29 üyemiz 27-28 Ağustos 2019 tarihlerinde Polonya’nın Poznan şehrinde düzenlenen Poznan Moda Fuarına katılım sağlamıştır. Fuarda firmalarımızın ürünleri oldukça yoğun ilgi görürken, yapılan birebir müşteri görüşmeleri neticesinde yaklaşık 500.000 USD tutarında hızlı sipariş alınmış ve 2.000.000 USD tutarında kısa ve orta vadeli bağlantılar yapılmıştır.

Devamını Oku

MAPSİS Havacılık ve Savunma Sanayi Üretim Tesisi açıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli’nde üretime başlayan MAPSİS Havacılık ve Savunma Sanayi Üretim Tesisi’nin Açılış Töreni’ne katıldı.​ Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, TOBB ve Oda-Borsalar ne iş yapar diyenlerin, Filiz Akkaş’ın başarı hikayesine odaklanmasını istedi.

Devamını Oku

KOBİ Koçluğu ve Uluslararası Ticaret için Akdeniz İş Diyaloğu Projesinin İlk Uluslararası Ziyareti Gerçekleştirildi

Avrupa birliği desteğiyle Türkiye-Avrupa İş diyaloğu programı kapsamında, TR33 Bölgesinde dış ticaret potansiyelini geliştirmek ve şirketlerin devlet desteklerinden daha fazla yararlanmasını sağlamak için hazırlanan, “Kobi Koçluğu ve Uluslararası Ticaret İçin Akdeniz İş Diyalogu” projesi kapsamında Selanik KOBİ Sanayi Ve Ticaret Odası ev sahipliğinde ilk uluslararası çalışma ziyareti toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Proje sahibi Uşak Ticaret ve Sanayi Odası, Proje ortakları Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası, Caceres Ticaret Odası(İspanya), Viterbo Ticaret Odası(İtalya), Selanik Kobi Sanayi ve Ticaret Odası(Yunanistan) yetkilileri katıldı. İki günlük çalışma ziyaretinin ilk bölümünde proje amaçları ve hedefleri, şu ana kadar gerçekleştirilmiş olan aşamalar, ortaklardan beklenen görevler ve koçlar için yapılacak eğitim modülü görüşüldü. Birinci günün öğleden sonraki bölümünde Yunanistan'da ve Avrupa Birliği'nde verilmiş olan Kobi Koçluğu programları, devlet destekleri, yatırım ve ihracat destekleri hakkında bilgiler alındı. İkinci günün ilk bölümünde Avrupa Birliği destek ve hibelerinden faydalanmış, Selanik'te bulunan 3 Yunanistanlı firma ziyareti gerçekleştirilirken öğleden sonraki bölümü proje koçlarının eğitimi ile başarıyla sonlandırıldı.

Devamını Oku

Kırşehir İhracat Rakamları Açıklandı

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, kentten 6 ayda 108 milyon dolar ihracat yapıldığını bildirdi. Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Haziranda 13 milyon 370 bin dolar ihracat yapıldığını belirtti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilerde Kırşehir'in ihracat rakamlarının gayet iyi olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti: "Kırşehir, yılın ilk 6 ayını 108 milyon dolar ihracat ile tamamladı. İlk 6 aylık ihracat performansı umut vadedicidir. Kırşehir Ocak ayında 17 milyon 119 bin dolar, Şubat ayında 19 milyon 813 bin dolar, Mart ayında 18 milyon 62 bin dolar, Nisan ayında 21 milyon 81 bin dolar, Mayıs ayında 18 milyon 667 bin dolar ve Haziran ayında 13 milyon 370 bin dolarlık ihracat gerçekleştirerek yılın ilk 6 ayını 108 milyon 112 bin dolar ile tamamladı." Yılmaz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Kırşehir’deki birçok firma, örnek işlere imza atarak dünyanın birçok yerine ihracat gerçekleştiriyor. Kırşehir'in başarısının artması için bizler de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. İhracatımızın geldiği bu nokta umut vericidir. Kırşehir olarak daha iyi noktalara geleceğine inancım tamdır. Girişimci, işletmeci ve iş insanlarımızla birlikte bizler de ihracatın artması için var gücümüzle çalışacak, destek olacağız." ifadesini kullandı.

Devamını Oku

Uşak TSO Dünya Tekstilinin Nabzını Tutan Fuarı Organize Eden 5 Türk Kurumdan Biri Oldu

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO), dünyanın en büyük tekstil ve giyim teknolojisi buluşması olan ve aynı zamanda “2019 Destekleyici Organizasyon Kuruluşu” olduğu, Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Makineleri Fuarı’na (ITMA) iş gezisi düzenledi. 4 yılda bir gerçekleştirilen, tüm tekstil ve konfeksiyon sürecini kapsayan dünyanın tek ve en büyük fuarı olan, 20 ve 26 Haziran arasında, İspanya'nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen, ITMA 2019’a, 147 ülkeden yaklaşık 120 bin ziyaretçi bekleniyor. UTSO’nun ITMA 2019 ‘da, “Destekleyici Organizasyon Kuruluşu’’ statüsünde yer alması ile dünya tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren pek çok firma, fuarın uluslararası haberleşme ağları sayesinde ulaşım imkânı buldu. 155 destekleyici dernek ve kuruluş bulunduğu ITMA 2019’daki, 5 Türk kurumdan biri Uşak Ticaret ve Sanayi Odası oldu. ITMA 2019 Fuarı'na katılan Türk şirketleri, global sektörün önde gelen firmaları ile bir araya gelerek, görüşmeler yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, her dönemde, üyelerinin büyümede sürdürülebilirlik ve rekabet gücünü destekleyecek çözümler aradıklarını söyledi. Kandemir, “ITMA, tekstil makineleri üreticileri için sadece bir satın alma ve satma platformu sağlama hedefinin ötesine geçti. Tüm sektör paydaşlarının yeni atılımları, beyin fırtınası çözümlerini paylaşmaları için anlamlı bir platform. ITMA forumları, kilit sanayi kuruluşları ile işbirliği içinde düzenlenmektedir. ITMA 2O19, küresel tekstil ve hazır giyim endüstrisi üyeleri arasında paylaşım ve işbirliğini kolaylaştırmak için önemli bir platform. ITMA 2019’a Destekleyici Organizasyon Kuruluşu olmak, Uşak’ımız için önemli bir adım. Böyle bir sıfatla fuar organizasyonunda yer almak uluslararası organizatörlerin bize gösterdikleri güveni yansıtmakla beraber profesyonel yaklaşım ve kaliteli hizmetimizin bir kanıtıdır. Üyelerimiz, ITMA 2019 Fuarı’nda sektörlerindeki yenilikleri yakından görme fırsatı ve yeni iş bağlantıları kurabilme imkanı buldu. Ayrıca Barselona Başkonsolosu Sayın Güçlü Kalafat ve Barselona Ticari Ataşesi Sayın Elif Berrak Taşyürek ile fuar kapsamında bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduk. Yeni pazarların ve güçlü işbirliklerinin yollarını açan çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Devamını Oku

Erzurum TSO İş Okulu Kuruldu

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası olarak; İş Okulu adı altında yeni bir çalışma grubu oluşturduk, seçilmiş oda üyelerinin diğer üyelerle, oda üyelerinin de TOBB'a bağlı diğer oda üyeleriyle işbirliğini geliştirmek amaçlı yeni ticaret fırsatlarını değerlendirmek amaçlı bir program başlattık. İş Okulumuzda verilecek tüm eğitimlerde ihracat odaklı bilgilendirme ve motivasyon sunumları yapıyoruz. Eğitim programımıza Dış Ticaret eğitimleri de ekleyerek üyelerin bilgi eksikliklerini gidermeye devam edeceğiz.

Devamını Oku

ASO ile Somali Arasında İşbirliği

Somali Fedaral Cumhuriyeti Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahye Ismail Mohamed kalabalık bir işadamı heyetiyle Ankara Sanayi Odası’nı ziyaret ederek sanayicilerle biraraya geldi. Ziyarette, ASO ile Somali Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı arasında bir de işbirliği protokolü imzalandı.

Devamını Oku

Bursa İş Dünyasına 'İhracat Destekleri' Anlatıldı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, İhracat Destek Ofisi ve Destek Kapısı Projesi kapsamında ‘İhracat Destekleri Bilgilendirme Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Ticaret Bakanlığı’nın ihracat desteklerinin anlatıldığı toplantıya, iş dünyası temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Bursa TSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, yaptığı konuşmasında Türkiye’nin üretim üssü Bursa’nın, Bursa TSO liderliğinde ülkenin ihracata dayalı kalkınma hedeflerine liderlik ettiğini ifade etti. "İhracatta Bursa TSO Farkı" Muhsin Koçaslan, BTSO’nun ihracat odaklı projeleriyle kent ekonomisine önemli bir katkı sağladığını söyledi. BTSO olarak KOBİ’lere ihracatçı kimliği kazandırmaya ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Koçaslan, “Son 6 yıllık süreçte Odamızın projelerinin de katkısıyla Bursamız 1.300’den fazla yeni ihracatçı firma kazandı. İş dünyası temsilcileri olarak azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. “Dış Ticaret Fazlası Veren Şehir” Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Gündoğdu, ülkelerin kalkınmasının anahtarının ihracat olduğunu ifade ederek, Bursa gibi şehirlerin sayısının artmasıyla Türkiye’nin hedeflerine ulaşacağını vurguladı. Ticaret İl Müdürü Zübeyir Tokgöz ise Bursa’nın üretim ve ihracat potansiyeliyle ülke ekonomisinin büyümesine liderlik eden şehirlerden biri olduğunu vurguladı. “En Doğru Adres Bursa TSO” KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak, devletin yeni ihracatçıların sayısını artıracak ve Türkiye’nin dış ticaret hacmini güçlendirecek birçok destek kalemini hayata geçirdiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı olarak yerel paydaşlarla işbirliği yaptıklarını ifade eden Yurdupak, BTSO’nun ihracat desteklerinden en fazla yararlanan kurumların başında geldiğini vurguladı. ‘İhracat Destek Ofisi’ ve ‘Destek Kapısı’ gibi projeleri hayata geçiren BTSO’nun UR-GE projelerinde gösterdiği performansla Türkiye’de zirvede yer aldığını kaydeden Yurdupak, “BTSO şimdiye kadar 16 UR-GE, bir HİSER Projesi hayata geçirdi. Odamız, Türkiye’de henüz ulaşılmamış bir başarıya imza attı. Bu noktada müracaat için en doğru adres, Bursa TSO” dedi. "Destekler Anlatıldı" Yurdupak, yaklaşık 1,5 saatlik sunumunda Ticaret Bakanlığı’nın mal ihracatına yönelik sunduğu ‘ihracat hazırlık/kurumsal kapasite oluştura destekleri’, ‘pazarlama tutundurma destekleri’ ve ‘yüksek katma değere yönelik destekler’ başlığı altında destek kalemleriden bahsetti. Toplantıda ayrıca Ticaret Bakanlığı’nın Türk Ticaret Merkezleri, Pazara Giriş ve Pazar Araştırması, Markalaşma ve Turquality gibi 13 ayrı destek mekanizmasının detayları hakkında katılımcılara bilgi verilirken, toplantı firmalardan gelen soruları yanıtlanmasıyla son buldu.

Devamını Oku

Çin Ningbo Heyeti Toplantısı

Çin Ningbo şehri idari amirleri ve iş insanlarından oluşan heyet tarafından Odamıza gerçekleştirilen ziyarette iki ülkenin ticari ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik görüş ve öneriler paylaşılmış, ilimizdeki potansiyel sektörler hakkında bilgi verilmiştir.

Devamını Oku

İhracatta Devlet Destekleri ile İlgili Firma Ziyaretleri

8 Nisan 2019 ‘da Ticaret Bakanlığı Heyeti (14 kişi) , Ticaret İl Müdürlüğü (3 kişi) ve Odamızca (3 kişi) eş zamanlı olarak 21 adet firma ziyareti gerçekleştirilmiş olup, firmaların ihracat ile ilgili soruları cevaplandırılarak, yaşadıkları sıkıntılara çözüm önerileri sunulmuş, firmalara devlet destekleri ile ilgili bilgilendirme yapılmış ve firmalar kolaydestek.gov.tr sitesine yönlendirilmiştir.

Devamını Oku

İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı

Kentimize yeni ihracatçı iş insanları kazandırmak amacıyla yoğun çalışmalar sürdüren Adana Ticaret Odası, Ticaret Bakanlığı bürokratlarının katılımıyla devletin ve Adana TO’nun ihracatçılara sağladığı desteklerin detaylarıyla anlatıldığı “İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.

Devamını Oku

Bursa'da Kadın Girişimcilere 'İhracat' Brifingi

Bursa’da Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kadın Girişimci Fiziki Network Programı kapsamında, Bursa TSO çatısı altında faaliyet gösteren İhracat Destek Ofisi ve TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 'Kadın Girişimciler İçin İhracat Semineri’ düzenlendi.

Devamını Oku

Bursa TSO UR-GE Projelerinde Açık Ara Önde

Ticaret Bakanlığı KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Mustafa Ali Yurdupak, UR-GE Projesi’nin ana felsefesinin firmaların uluslararasılaşmasını sağlamak olduğunu belirterek, “UR-GE desteklerini efektif kullanan Bursa TSO (BTSO), başarılı performansıyla Türkiye’de açık ara önde.” dedi.

Devamını Oku

Konya Dış Ticaret Merkezi'ne kavuşuyor

Konya Ticaret Odası tarafından MEVKA 2018 Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında başvurusu yapılan ve destek almaya hak kazanan Konya Dış Ticaret Merkezine Kavuşuyor Projesi'nin sözleşmesi MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karaman Valisi Fahri Meral ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk tarafından imzalandı.

Devamını Oku

İhracat Destek Ofisi Lansmanı

Aydın Ticaret Odası Sınırları Aşıyor Ticaret Bakanlığı ve TOBB arasında imzalanan protokolle sadece 16 İl’de kurulan ve Aydın’da Aydın Ticaret Odası (AYTO) bünyesinde yer alan İhracat Destek Ofisi sadece mevcut ihracatçılara değil bugüne kadar hiç ihracat yapmamış bütün iş insanlarına da destek olacak. AYTO İhracat Destek Ofisi’nin 3 uzman personeli; Pazar Araştırması ve Müşteri Bulma, İhracat Destekleri ve Dış Ticaret Eğitimi gibi daha birçok konuda üyelere 7 gün 24 saat destek verecekler. Talep eden Üyeler için Oda personeli yurtdışı ziyaretlerinde Üyeler ile birlikte gidip tercümanlık ve kılavuzluk desteği sağlayacak. Her ay randevulu sistemle çalışacak bir dış ticaret uzmanı da üyelere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunacak. İŞKUR ile yapılan protokol kapsamında “İhracat Sizden, Personel Bizden” Projesiyle firmalar sadece net maaşını ödeyerek dış ticaret personeli de istihdam edebilecekler. Bu ve bunun gibi birçok ayrıcalık için AYTO ihracat destek ofisi üyelerini bekliyor.

Devamını Oku